Wina z RPA? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Wśród polskich koneserów coraz większą popularnością cieszą się wina z RPA. Jakość tych trunków znana jest na świecie już od wielu lat, a prestiżowe butelki podawane są m.in. w restauracjach z gwiazdkami Michelin i w luksusowych hotelach. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego wina z Republiki Południowej Afryki to dobry wybór. Sprawdź wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Kilkusetletnia tradycja

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tradycja produkcji wina w Republice Południowej Afryki ma już kilkaset lat. Odpowiedzialni są za to europejscy osadnicy, którzy jako pierwsi docenili tamtejszy klimat i jakość gleby oraz zdecydowali się na założenie winnic. Sprzyja temu zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz wyjątkowy klimat obszarów położonych w pobliżu oceanów. Dzięki temu przez cały rok w RPA z powodzeniem dojrzewają różne szczepy winorośli, które następnie wykorzystywane są do produkcji przednich trunków. Lokalne winnice zbierają cenne nagrody na całym świecie, a wśród modnych i smacznych win z RPA znajdują się zarówno wina jednogatunkowe, jak i inspirujące blendy. 

Regiony winiarskie w RPA

W Republice Południowej Afryki można wyróżnić kilka regionów winiarskich. Największą popularnością cieszą się obszary położone wzdłuż Zachodniego Przylądka. To tam znajdują się największe winnice. Dobrej jakości wina czerwone, białe i różowe produkowane są również na Przylądkach Północnym, Wschodnim i Południowym. Obecnie w Polsce znajduje się kilka podmiotów, które sprowadzają wysokiej jakości wina z cenionych winnic. Wśród nich pionierem jest REDi WINES, czyli sklep z winem w Warszawie, który bez wątpienia warto odwiedzić. 

Pinotage – perła wprost z RPA

Prawdziwą perełką wśród szczepów uprawianych w RPA jest Pinotage. To jedyne w stu procentach wino z tego kraju. Jego początki prawdopodobnie sięgają 1925 roku, a wino powstało w miejscowości Stellenbosch. To relatywnie młody szczep, który wciąż ewoluuje i dostarcza koneserom unikalnych doznań smakowych i aromatycznych. Obecnie wina Pinotage z RPA uznawane są za prawdziwe perełki wśród czerwonego rodzaju win i cieszą się wyjątkową popularnością. Jeżeli tylko będziesz mieć okazję jego spróbowania, to nie wahaj się ani chwili. To wyjątkowe doznanie. 

Inne popularne gatunki win z RPA

Gleby w RPA są wyjątkowo żyzna, a klimat sprawia, że z powodzeniem rosną na nich nawet bardzo wymagające szczepy. Do najchętniej uprawianych win w Republice Południowej Afryki należą: Pinotage, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Carignan, Merlot, Cinsault, czy Shiraz. 

Co wyróżnia wina RPA na rynku?

Bez dwóch zdań każdy region winiarski posiada swoje wyjątkowe cechy charakterystyczne. Od lat szczycą się tym m.in. Włosi i Francuzi. Warto zatem sprawdzić, jakie są wyróżniki rynkowe win produkowanych na co dzień w Republice Południowej Afryki, a następnie eksportowanych m.in. do Polski. Przede wszystkim to wyjątkowa kompozycja smakowa, która starannie pielęgnowana jest w winnicach o bogatych tradycjach. Tamtejsze gleby są bogate w minerały, dzięki czemu wina z RPA mają wyczuwalną mineralną nutę i są bogate w drogocenne składniki. Zróżnicowanie klimatyczne i glebowe Republiki Południowej Afryki sprawia, że w nieodległych winnicach mogą być produkowane wina o zupełnie innym smaku i właściwościach. Dużym powodzeniem wśród koneserów cieszą się lokalne wina z nutami słodkich owoców. Bez dwóch zdań wina RPA na rynku wyróżniają się wyjątkową jakością, świeżością i wciąż ograniczoną popularność. To sprawia, że są jeszcze bardziej oryginalne i warte wypróbowania. 

Wypróbuj win z RPA przygotowanych przez REDi WINES

Jeżeli poszukujesz najwyższej jakości win z RPA, to warto odwiedzić sklep z winem w Warszawie REDi WINES. To miejsce, w którym znajdziesz szeroki wybór gatunków od najlepszych winnic z Republiki Południowej Afryki. Doświadczony zespół pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Bez dwóch zdań kupno wina w Warszawie w REDi WINES to dobry wybór. Trunki z RPA są tak dobre, że z pewnością wrócisz do tego miejsca. Możesz zdecydować się również na skosztowanie wybranych gatunków w specjalnie przygotowanym wine barze. Lokal znajduje się przy ulicy Kasprzaka 31 w Warszawie. Zapraszamy do jego odwiedzenia i sprawdzenia oferty przygotowanej przez zespół REDi.

Udostępnij artykuł