Polecane wina z Polski: gdzie kupić najlepsze polskie wina?

W ciągu ostatnich lat zauważalne jest dynamiczne zainteresowanie polskimi winami, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Polskie winnice, choć przez wiele lat stanowiły raczej ciekawostkę w europejskim krajobrazie winiarskim, teraz mają szansę stać się rozpoznawalnymi i godnymi poszukiwań.

Wzrost popularności win polskich

Kilka czynników wpłynęło na ten wzrost popularności. Przede wszystkim, polscy winiarze coraz bardziej doskonalą swoje umiejętności, często korzystając z międzynarodowego szkolenia i doświadczenia, które następnie adaptują do rodzimego terroir. Efektem jest produkcja win o wysokiej jakości, które nie tylko oddają charakter regionu, z którego pochodzą, ale też nierzadko zaskakują swoją unikalnością. Dodatkowo, rosnące zainteresowanie lokalnymi produktami i trend poszukiwania autentyczności sprawiają, że konsumenci coraz chętniej sięgają po polskie wina, chcąc poznać smaki rodzimych regionów. Polskie wina często kojarzą się z małymi, rodzinnych winnicami, gdzie każda butelka jest owocem pasji, tradycji i ciężkiej pracy. Dodatkowym czynnikiem jest również ciekawość konsumentów, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty smakowe. Polskie wina oferują nowe doświadczenia w porównaniu z bardziej tradycyjnymi regionami winiarskimi, co przyciąga wielu miłośników wina.

Wzrost zainteresowania polskimi winami nie jest jedynie modą, ale wydaje się być trwałym trendem, który świadczy o rosnącym uznaniu dla jakości i charakteru wina produkowanego w naszym kraju.

Najlepsze polskie wina: nasze top 10

  1. Winnica Białe Skały – Pinot Noir 2021: eleganckie, pełne wyrafinowania wino o pięknym rubinowym kolorze. W nosie dominują nuty dojrzałych truskawek, malin i jeżyn z korzennym akcentem dębowym. W ustach miękkie, aksamitne z dobrze wyważonymi taninami.
  2. Winnica Margaret – Blask Sto Extra Dry Riesling 2021: wino musujące z rieslinga, produkowane metodą tradycyjną. W nosie wyczuwalne są aromaty cytrusów i jabłek z delikatnymi nutami mineralnymi. Na podniebieniu świeże, z wyrazistą kwasowością i długim finiszem. Doskonałe jako aperitif lub do owoców morza.
  3. Winnica Saganum – Sovinier 2022: złociste naturalne wino słodkie o bogatym aromacie owoców, miodu i ziół. W smaku pełne i doskonale zbalansowane z zaskakującym, pieprznym finiszem.
  4. Barczentewicz – Chardonnay Beton 2021: głębokie, złote wino o intensywnym aromacie zielonego jabłka, melona i kwiatów. Fermentacja w betonowych jajkach dodaje mu charakterystycznej mineralności i głębi.
  5. Winnica Płochoccy – Qvevri 2017: wino produkowane tradycyjną gruzińską metodą w glinianych amforach – qvevri. Ma bursztynowy kolor i bogaty aromat zbitego jabłka, mirabelki i korzennych przypraw. W ustach gęste, pełne z wyjątkową głębią i złożonością.
  6. Winnica Amelie – Orange 2021: charakterystyczne pomarańczowe z odmian solaris, muscaris, johanniter, souvignier gris i hibernal. Wyczuwalne są w nim aromaty herbaty, róży, miodu i skórki pomarańczowej. W ustach taniczne, ale jednocześnie świeże z długim, owocowym finiszem.
  7. Saint Vincent – Pet-Nat „Vincent” 2022: musujące, naturalne wino produkowane metodą pradawną o intensywnym, radosnym kolorze. W aromacie dominują nuty czerwonych owoców z nutą chleba i drożdży. W ustach lekkie, orzeźwiające z przyjemnym musowaniem.
  8. Winnica Skarpa Dobrska – Anemone 2021: strzeliste, wytrawne wino z odmiany johanniter. Owocowo-kamienny nos i żywa kwasowość wspaniale zbalansowana cukrem resztkowym.
  9. Słońce i Wiatr – Seyval Wino Naturalne 2021: pomarańczowe wino o aromatach kwiatów, herbaty, moreli i soczystych pomarańczy. W ustach świeże, owocowe i niesamowicie pijalne.
  10. Czajkowski – Thoma 26 Merlot 2021: głębokie, złożone wino o bogatym aromacie wiśni, porzeczki, czekolady i tytoniu. Pełne, aksamitne w ustach z długim, owocowym finiszem.

Gdzie kupić najlepsze polskie wina?

Sklep z winem Rafa-Wino posiada bardzo bogatą ofertę win z całej Polski i o różnorodnej stylistyce.

Z wapiennych stoków Jury Krakowsko-Częstochowskiej pochodzą wina od producentów, takich jak młoda i wysoko ceniona winnica Białe Skały czy winnica Rajska, leżąca na malowniczym Szlaku Orlich Gniazd. Wina od tych producentów doskonale oddają charakterystykę terroir Jury.

Prosto z Podkarpacia mamy etykiety z nowoczesnej winnicy Amelie oraz winnicy Czajkowski, która skupia się na dobrze zbudowanych winach z międzynarodowych odmian.

Winnica Wieliczka, Słońce i Wiatr, Srebrna Góra, Gródek i Piwnice Antoniego to z kolei małopolskie winnice, które prezentują szeroki wachlarz win, produkowanych zarówno konwencjonalnie, jak i niskointerwencyjnie.

Z Baniewic ściągamy oczywiście najlepsze etykiety winnicy Turnau, której nie może zabraknąć w portfolio polskich win o najlepszej jakości.

Kazimierski Przełom Wisły reprezentowany jest przez słynną winnicę Kamil Barczentewicz i leżącą tuż obok Skarpę Dobrską, a okolice Sandomierza – przez Winnicę Płochockich, od lat prezentującą stałą jakość swoich produktów.

Dolny Śląsk, dzięki takim winnicom jak Adoria, Kępa Wiślicka czy Saganum, prezentuje się w naszej ofercie jako region pełen elegancji i winiarskiego rzemiosła.

Z województwa lubuskiego sprowadzamy wspaniałe wina musujące z Winnicy Margaret i z Gostchorza oraz wspaniałe biele z Folwarku Pszczew i charakterne wina od Saint Vincent. Opolszczyznę reprezentuje winnica Godyla, natomiast prosto z Roztocza mamy unikalne, jakościowe wina z Winnicy Gronowscy.

Sklep Rafa-Wino stawia sobie za cel przybliżenie tego bogactwa wszystkim miłośnikom wina, oferując jednocześnie wyjątkową podróż po najciekawszych regionach winiarskich Polski.

Polskie wina: podsumowanie

Polskie wina dynamicznie zdobywają serca konsumentów, nie tylko w kraju, ale również na międzynarodowej scenie. Dzięki ich unikalnemu charakterowi i coraz wyższej jakości, stają się one doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wina najwyższej klasy.

Wybierając wina z Polski wspieramy lokalnych producentów, pomagając im rozwijać się i kształtować przyszłość polskiego winiarstwa. Warto więc sięgać po polskie etykiety i odkryć bogactwo smaków, jakie mają do zaoferowania.

Udostępnij artykuł