Brazylia

Brazylia to największy kraj w Ameryce Południowej i piąty co do wielkości na świecie. Choć na świecie nie jest to znany region winiarski, Brazylijczycy robią stosunkowo dużo wina. Ich specjalnością są białe wina musujące.
Pierwsze sadzonki winorośli w Brazylii zagościły w XVI w., a przywiezione zostały przez Portugalczyków. Jednak duża wilgotność tutejszego mikroklimatu i wysokie temperatury nie były zbyt przyjazne dla sadzonek. Choroby grzybicze niszczyły rośliny i dopiero w połowie XIX w. udało się znaleźć odmiany odporniejsze i z powodzeniem je uprawiać. Jednak dopiero nowe technologie XX w. pozwoliły Brazylijczykom rozwinąć skrzydła na tym polu i produkować wina godne szerokiej dystrybucji, a nawet tak dobrej jakości, że można je było eksportować.

Większość kraju leży poza szerokością geograficzną, na której można uprawiać winorośl z powodzeniem, dlatego najlepsze winnice znajdują się na południowym krańcu Brazylii w wąskim pasie kierującym się w stronę granicy urugwajskiej.

W północnej części kraju znajduje się jednak Vale do Sao Francisco – winiarski teren położony niezwykle blisko równika, więc niezbędne jest nawadnianie tutejszych upraw, ponieważ inaczej nie dałoby się nic wyprodukować. Skrajnie na południe, tuż przy granicy leży region Campanha, najbardziej wilgotne miejsce w Brazylii. Tu zmartwieniem jest produkcja dobrych, solidnie skoncentrowanych win.

BrazilMap

Miolo Espumante Vale do Vinedos

Miolo Espumante Vale do Vinedos

Najważniejsze w Brazylii szczepy to: chardonnay i semillon dla białych, a cabernet sauvignon i merlot dla czerwonych.

Serra Gaucha
To region w południowym stanie Rio Grande do Sul, gdzie winnice zajmują małe powierzchnie, więc winiarze tworzą spółdzielnie i wspólnie zajmują się inwestycjami. Taki sposób działania sprawdził się już we Francji czy Włoszech. Dzięki wspólnym działaniom powstała pierwsza w Brazylii apelacja win jakościowych – Vale do Vinhedos DO.
Serra Gaucha to teren pagórkowaty, a wpływ morskiego powietrza pozwala utrzymać tu winnice i chronic je przed chorobami grzybiczymi.

Najważniejsze szczepy w Serra Gaucha to międzynarodowe odmiany: chardonnay, semillon, cabernet i merlot, choć pierwsi imigranci włoscy przywieźli tu barberę i trebbiano.
Tak, jak w całej Brazylii – specjalnością są tu wina musujące, szczególnie wytrawne (brud lub brud nature).

Ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym w Serra Gaucha jest Caixas, jednak centrum winiarskim, jest chyba Bento Goncalves, które uważane jest za stolicę winiarską kraju.
Tutejsze winnice wznoszą się na wysokościach około 600-700 m n.p.m. Jako że wpływy włoskie na południu Brazylii i w winiarstwie brazylijskim są nie do podważenia, nie dziwi fakt, że najważniejsze także tu są wina musujące robione w stylu włoskich spumante – wytrawnych, ale i słodkich w rodzaju Moscato d’Asti. Poza tym sadzi się tu z dużym powodzeniem także tannat, jednak nie odnosi ona takich sukcesów, jak w Urugwaju.

Vale do Sao Francisco
To region najbardziej tropikalny wśród winiarskich regionów Brazylii, a może nawet świata. „Dolina świętego Franciszka” leży w stanie Bahia, na wschodzie Brazylii. Tutejszy obszar upraw winorośli zajmuje teren między miastami Remanso i Petrolina. Przez dolinę z zachodu na wschód przepływa rzeka Rio Sao Francisco. To najważniejszy czynnik w regionie, dzięki któremu w ogóle można tu uprawiać winorośl. Średnia temperatura zimą wynosi tu 20 stopni, więc niż dziwnego, że w tym nietypowym winiarskim regionie winiarze muszą walczyć o odpoczynek dla winorośli, ponieważ jest pozbawiona zimowego odpoczynku, z którego korzystają rośliny w umiarkowanym klimacie.

Urugwaj

FlagaUrugwaj to kraj winiarski, w którym winorośl uprawia się od 250 lat. Obecnie to czwarty co do wielkości kraj produkujący wino w Ameryce Południowej. Flagowym produktem winiarskim w Urugwaju jest wino ze szczepu tannat – zwykle wino cieliste, pełne, ciężkie i taniczne, za to bardziej owocowe i mniej ziemiste niż tannat z Francji np. z apelacji Madiran. Ponadto wina tutejsze mają wyższą zawartość alkoholu, a mniejszą kwasowość niż te z Francji wyprodukowane z tej samej odmiany. Przywieziono go do Urugwaju pod koniec XIX w. Don Pascual Harriague rozpowszechnił szczep w Urugwaju, przez co długo nazywano tę odmianę jego nazwiskiem.
Tannat to szczep pochodzący z Kraju Basków na granicy francusko-hiszpańskiej, powstawały i powstają zeń wina chropawe, rustykalne, ciężkie, podczas gdy w Urugwaju przyjął się świetnie i dobrze nadaje się do tutejszego mikroklimatu, ponieważ tutejsze warunki, w tym większa wilgotność, sprawiają, że tannat jest tu bardziej miękki. Historia tej odmiany bardzo przypomina dzieje bordoskich szczepów malbec i carmenere, które stały się flagowymi w Argentynie i w Chile, jak tannat w Urugwaju.

Obok tannata uprawia się w Urugwaju wiele szczepów międzynarodowych, z których najważniejsze to: cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc wśród czerwonych oraz białe – chardonnay, sauvignon blanc i viognier.

Wina różowe robi się z ciemnej odmiany muscata, czyli muscat hamburg (black muscat, muskat trollinger czy tămâioasa neagra znana w Rumunii)

Regiony winiarskie

Tannat z winnic Carrau

Tannat z winnic Carrau

CANELONES
To administracyjny obszar na północ od stolicy Urugwaju – Montevideo i jest tez najważniejszym regionem winiarskim tego kraju. Oczywiście królem tutejszych winnic jest tannat, ale oprócz niego powstają tu białe wina z pinot blanc, chenin blanc, sauvignon blanc i chardonnay oraz czerwone z syrah, cabernet franc i merlot.
W porównaniu z innymi ważnymi regionami winiarskimi Ameryki Południowej, winnice w Canelones leżą stosunkowo nisko nad poziomem morza, na płaskich terenach. Przypomina więc bardziej niektóre winiarskie obszary w Bordeaux niż południowoamerykańskie otoczenie i andyjskie wzgórza.
Region leży między 33 a 34 równoleżnikiem, więc na wysokość zbliżonej do Stellenbosch czy libańskiej Doliny Bekaa, ale klimat jest tu zdecydowanie pod wpływem oceany, co sprawia, że sezon wegetacyjny trwa tu długo, alta są ciepłe, a zimy łagodne.
Jednym z ważniejszych nazwisk w Canelones jest nazwisko rodziny Carrau, którzy maja tu posiadłości od początków XX w. i wciąż ich wina cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i dużym uznaniem.

Juanico i Progreso
To dwa najważniejsze subregiony Canelones rozciągające się wokół miast o tych nazwach. Leżą około 20 km od Montevideo. Są to płaskie tereny o wysokości maksymalnej 60 m n.p.m. Króluje tu oczywiście tannat. Oprócz flagowego w tym kraju szczepu, sadzi się tu wszystkie wyżej wymienione odmiany.

MONTEVIDEO
Stolica Urugwaju to jedno z tych miast, które znajdują się w samym centrum winiarskiego świata. Przedmieścia stolicy i dalej na północ to ważne tereny winiarskie w Urugwaju. Jest to także obszar administracyjny – najmniejszy departament w kraju.

Jak w każdym regionie urugwajskim, króluje tu tannat. Oprócz niego używa się tu do robienia win innych znanych szczepów międzynarodowych, takich jak pinot blanc, chenin blanc, sauvignon blanc i chardonnay oraz czerwone z syrah, cabernet franc i merlot.

uruguay

RIVERA
Znajduje się w północnym Urugwaju tuż przy granicy brazylijskiej, a nazwa miasta pochodzi od pierwszego prezydenta kraju, który walczył o uniezależnienie się od Brazylii, czyli Jose Fructuoso Rivera.
Tutaj mieszczą się winnice położone nieco wyżej, a właściwie najwyżej w całym kraju, czyli na około 215 m n.p.m., co w porównaniu z winnicami w północnej Argentynie, które leża na wysokości ponad 3000 m n.p.m. brzmi zabawnie.

W Rivera jest tylko jeden podregion: Cerro Chapeu leżący nieopodal granicy z Brazylią. Mieści się tu jedna najważniejsza komercyjna winnica, czyli Bodega Carrau, której właścicielami są członkowie sławnej rodziny posiadającej świetne winnice w Canelones.

SAN JOSE
Na zachód od Canelones znajduje się inny ważny region winiarski – San Jose. jest to także obszar administracyjny.
Jest to dość płaski teren, podobnie jak inne regiony winiarskie w Urugwaju, o łagodnym nadmorskim klimacie. Uprawia się tu dużo odmian białych i oczywiście tannat. Poza tym ciekawe są tu wina z hiszpańskiej odmiany tempranillo.

Mapa Urugwaju pochodzi z: www.wineandvinesearch.com

Udostępnij artykuł