RPA to kraj Nowego Świata, w którym tradycja uprawy winorośli nie jest aż tak krótka, bo sięga 300 lat wstecz. Warunki klimatyczne i niezwykłe ukształtowanie terenu sprawiają, że Południowa Afryka to region win zrobionych w bardzo różnych stylach w zależności od konkretnej lokalizacji winnicy.
Znakomita większość regionów winiarskich RPA ma klimat będący pod wpływem oceanów Atlantyckiego bądź Indyjskiego. Pierwsze sadzonki pojawiły się w tych rejonach w połowie XVII w. wraz z europejskimi osadnikami. Drugi gubernator Przylądka, Simon van der Stel jest uznawany za ojca tutejszego winiarstwa, ponieważ to on założył winnice w Constantia. Sławę RPA jako regionowi winiarskiemu przyniosło wino deserowe Vin de Constance, które było niezwykle popularne w XVIII i XIX w. Drugim z kolei regionem produkcji wina był region Stellenbosch, który nazwano od nazwiska sławnego drugiego gubernatora van der Stela, a który do dziś uchodzi chyba za najbardziej prestiżowy.

XX w. był dal winiarstwa RPA czasem trudnym. Po ataku filoksery wiele winnic, w tym produkujących Vin de Constance, zostało zniszczonych. Następnie ilość stała się priorytetem nad jakością, ponieważ produkcja wina kontrolowana była przez spółdzielnię KWV (Koöperatieve Wijnbouwers Vereniging van Zuid-Afrika Bpkt). Do tego polityka apartheidu sprawiła, że wino produkowane w RPA było bojkotowane na świecie. Dopiero rządy Nelsona Mandeli pozwoliły na odbudowę winiarstwa w kraju.

Obecnie RPA to dziewiąty kraj na świecie z areałem upraw wielkości 100 tys. ha., a popularność pochodzących stąd win nie spada od lat.

rpa

Klasyfikacja win w RPA opiera się o system Wine of Orgin, zbliżony do systemu europejskich apelacji. Określa on pochodzenie wina z konkretnego regionu, subregionu, gminy, ale także skład szczepowy konkretnej butelki, jak również dzięki niemu wiemy, czy wino wyprodukowane było z gron pochodzących z konkretnej posiadłości (świadczy o tym termin Estate na etykiecie). Klasyfikację wprowadzono w 1972 roku, aby uhonorować różnorodne terroir i usystematyzować regiony, podregiony i okręgi winiarskie.

Główne odmiany

Pinotage – krzyżówka pinot noir i cinsault (w Afryce nazywano cinsault hermitage, stąd krzyżówka szczepów i krzyżówka nazw), która jest flagowym południowoafrykańskim produktem winiarskim. Jeśli myślimy o winach z RPA, pinotage powinien być na pewno pierwszym naszym skojarzeniem. Szczep powstał w 1925 roku, a został stworzony przez prof. Abrahama Izaka Perolda z University of Stellenbosch. Ma dobra wydajność, dojrzewa wcześnie i jest odporniejsza na szkodniki niż pinot noir. Daje wina pełne, cieliste, dość dobrze zharmonizowane.
Właściwą moc winom z pinotage nadali winiarze z Kanonkop Estate w Stellenbosch i dzięki temu szczep stał się znany i lubiany na świecie.
Po drodze odmiana nie uniknęła krytyki, ponieważ zdarzało się, że efektem słabej produkcji był acetonowy zapach w winach z tego szczepu, co psuło reputację winom z pinotage. Obecnie nowe metody produkcji sprawiają, że wina z takimi wadami niemal się nie zdarzają.
Tym bardziej nie dziwi fakt, ze po pinotage chętnie sięgamy, ponieważ dobry pinotage, to wino pełne, harmonijne i aksamitne, przyjemne w odbiorze o nutach jeżyn, dojrzałych bananów, ziemi i dymu.

Oprócz pinotage, który stał się w końcu wizytówką RPA, uprawia się tu odmiany międzynarodowe, wśród których dominują: shiraz, cabernet sauvignon i merlot (czerwone) oraz chenin blanc, chardonnay i sauvignon blanc (białe).

Regiony winiarskie

znak jakościSystem Wine of Orgin w bardzo przejrzysty sposób określa poszczególne jednostki terytorium, na którym uprawia się i produkuje wino. Podstawowa jednostką produkcji wina jest oczywiście winnica (vineyard), której wielkość nie może przekraczać 6ha. Większą, drugą w kolejności jednostką jest posiadłość, czyli estate. Na estate może składać się kilka gospodarstw, winnic graniczących ze sobą, a jedna posiadłość produkująca wino musi mieć własna piwnicę. Trzecia jednostka to obszar co najmniej kilku posiadłości to okręg (ward). Przykładem może być Constantia czy Franschhoek. To mały obszar obejmujący niedużą liczbę różnych gospodarstw. Ward może, ale nie musi, być częścią dystryktu. Następną jednostka terytorium uprawy winorośli jest właśnie dystrykt, czyli Paarl czy Stellenbosch.

Oto podział obszaru upraw w RPA

Obszar geograficzny: NORTHERN CAPE
Nie obejmuje żadnego regionu winiarskiego, ale obejmuje 2 dystrykty: DOUGLAS i SUTHERLAND-KAROO, które nie dzielą się na mniejsze jednostki, ale w obrębie Northern Cape mieszczą się dodatkowo okręgi Central Orange River, Hartswater, Rietrivier FS.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

brak

Douglas

Sutherland-Karoo

brak

brak

brak

brak

brak

Central Orange River, Hartswater,

Rietrivier FS

W Northern Cape, czyli regionie leżącym na północ od Western Cape aż po granicę RPA z Namibią i Botswaną, znajduje się okręg Central Orange River, najbardziej znany w tym regionie. Popularność i dobra opinie zawdzięcza winom zrobionym z chenin blanc, colombard i hanepoot (muscat aleksandryjski). Winnice położone są wzdłuż rzeki od Kakamas po Groblershoop. Bliskość Kalahari i oddalenie od wybrzeża sprawia, że klimat jest tu gorący i suchy. Nieznośne dla winorośli warunki poprawia obecność rzeki, której wpływ umożliwia umiejscowienie tu winnic. Nawadnianie i osłanianie winorośli za pomocą specjalnych baldachimów jest tu praktyką niezbędną, by rośliny przetrwały największe upały.
Pierwsza winorośl sadzona była w tym okręgu na początku XX w. w celu produkcji rodzynek, ale w drugiej połowie XX w. nowe technologie nawadniania poprawiły warunki hodowli winorośli nadających się do produkcji wina.
Obok najważniejszych w tym regionie białych odmian robi się tu także cabernet, merlot i shiraz. W tym okręgu ma swoje piwnice największa chyba na południowej półkuli spółdzielnia Orange River Cellars.

Obszar geograficzny: EASTERN CAPE
Nie obejmuje żadnego regionu ani dystryktu, ale jeden okręg winiarski, czyli St Francis Bay

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

brak

brak

St Francis Bay

Obszar geograficzny: WESTERN CAPE
To największy i najważniejszy obszar uprawy winorośli w RPA. Obejmuje szereg regionów, które dzielą się na mniejsze jednostki, dystrykty i okręgi.

Karoo

Karoo

Jest to górzysty obszar w południowo-zachodniej części RPA, produkujący zarówno białe, jak i czerwone wina w bardzo różnych stylach. Dominują tu gleby granitowe, łupki i piaskowce. Wzdłuż rzek Breede, Olifants czy Berg można znaleźć gleby gliniaste i osadowe.
Pasma górskie, które występują w Western Cape maja kluczowe znaczenie dla tutejszego mikroklimatu. Góry Boland są na przykład granicą oddzielającą nadmorskie tereny o łagodnym klimacie śródziemnomorskim od Breede River Valley z Karoo Klein, które mają charakter półpustynny.
Region Western Cape jest znany z mieszanek typu bordoskiego, świetnych, przyjemnych pinotage, a także chenin blanc w postaci słodkich win.
W obrębie Westren Cape można wyróżnić kilka regionów, które dzielą się na dystrykty, a także okręgi. Istnieją tu oczywiście dystrykty, które nie są podzielone, jak np. Franschhoek, a także okręgi niezależne, które nie podlegają jurysdykcji żadnego dystryktu, jak Constantia czy Hout Bay.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

BREEDE RIVER VALLEY

BREEDEKLOOF

ROBERTSON

WORCESTER

Goudini, Slanghoek

Agterkliphoogte, Bonnievale,

Boesmansrivier, Eilandia,

Hoopsrivier, Klaasvoogds,

Le Chasseur, McGregor, Vinkrivier

Hex River Valley, Nuy,

Scherpenheuvel

Beede River Valley leży w centralnej części Western Cape. Otoczony jest przez łańcuchy górskie i produkuje dużą część win południowoafrykańskich, zarówno w dużych spółdzielniach, jak w winnicach butikowych. Dominują tu piaszczyste gliny w dolinach rzecznych, a kamieniste i skaliste na terenach górskich. W Worcester dominują głównie łupki i piaskowe, a w Robertson żwirowe, wapienne i kredowe.

Tutejsze zimy są nieco chłodniejsze niż na terenach przybrzeżnych, więc winorośl ma możliwość spoczynku. Lata są gorące, ale ponieważ zima pada tu sporo deszczu, winorośl gromadzi zapasy wody na okres wegetacyjny.

Breedekloof leży na zachodzie regionu Beede River Valley sąsiadując bezpośrednio z Coastal Region i Paarl, od którego dzielą go góry Slanghoek. Dystrykt słynie z sauvignon blanc, shiraz i pinotage, a także słodkich win hanepoot, czyli tutejszych muscatów aleksandryjskich.

Robertson leżący najbardziej na południowy wschód w regionie Beede River Valley jest jednym z bardziej znanych w RPA dzięki produkcji owocowych, bogatych win czerwonych i białych z chardonnay i shiraz. Region od półpustynnego Klein Karoo oddzielają góry Langeberg, ale mimo to panuje tu suchy i gorący klimat, łagodzony przez wpływy rzek i chłodnych wiatrów znad Oceanu Indyjskiego. Amplitudy dobowe sprawiają, że grona mogą nocą odpoczywać, dzięki czemu zachowują odpowiednią kwasowość.
Kredowe gleby bardzo dobrze oddziałują na winorośl odmiany chardonnay, jak w Chablis, dlatego tutejsze chardonnay charakteryzuje mineralny, świeży smak.

Worcester to duży dystrykt w Breede River Valley leżący między Robertson a Breedekloof. Tutejsze winnice produkują około 1/4 wina RPA. Region jest osłonięty górami Langeberg, Boland i Riviersonderend. Jest tu gorąco, a niskie opady powodują, że niemal wszędzie winnice muszą być nawadniane.
Najlepsze wina powstają z gron wyhodowanych w winnicach położonych na górskich stokach. Gleby z dobrym drenażem dają możliwość utrzymania niskiej wydajności owoców i dobrej koncentracji win, które się z nich robi.
Dystrykt słynie z chenin blanc, colombard i sauvignon blanc, które są tu kluczowe, choć produkuje się tu także wina czerwone. Poza tym Worcester słynie z brandy, bo to właśnie tu jest największa gorzelnia na południowej półkuli, czyli KWV House of Brandy.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

CAPE SOUTH COAST

CAPE AGULHAS

ELGIN

OVERBERG

PLETTENBERG BAY

SWELLENDAM

WALKER BAY

brak

Elim

brak

Elandskloof, Greyton, Klein River, Theewater

brak

Buffeljags, Malgas, Stormsvlei

Bot River, Stanford Foothills,

Hemel-en-AardeRidge,

Hemel-en-Aarde Valley, Sunday’s Glen, Upper Hemel-en-Aarde Valley

Herbertsdale, Napier, Stilbaai East

Cape South Coast to region leżący na samym południowym krańcu Afryki. Obejmuje regiony Cape Agulhas, Elgin, Overberg, Plettenberg Bay, Swellendam, Walker Bay, które czasem traktowane są jak dystrykty niezależne.

Cape Agulhas to dystrykt leżący na samym wybrzeżu, wokół Bredasdorp. Tow tym punkcie wybrzeża afrykańskiego spotykają się dwa oceany: Atlantyk i Ocean Indyjski. Wpływ oceanu ma tu znaczący wpływ na tutejszy klimat. Region znany jest z przyjemnych, eleganckich sauvignon blanc i aksamitnych pełnych shirazów. Najwięcej winnic znajduje się wokół Elim. Cechą charakterystyczną tych terenów są nieubłagane wiatry, które sprawiają, że to najzimniejszy okręg produkcji wina w RPA. Winorośl musi tu chronić owoce przed zniszczeniem, dlatego owoce mają tu grubsza skórkę, są mniejsze, ale dają o wiele bardziej skoncentrowane i intensywne wina.
Tak, jak wiatr może być bardzo zbawienny, tak samo może być zgubny dla młodych sadzonek, dla gleby, bo zwiększa zasolenie, a wtedy trzeba nawadniać winnice i wymywać sól.
Sauvignon blanc, które tu powstaje jest niezwykłe, nieco trawiaste i skoncentrowane budzi emocje wśród wielbicieli tego szczepu.

Elgin znane jest z sauvignon blanc, pinot noir i chardonnay, które robi się tu w bardzo wyrazistym charakterze ze względu na chłodny, wietrzny i mglisty klimat. Region jest słynny nie tylko z powodu wina, ale i jabłek.

Fynbos

Fynbos

Overberg jest dystryktem położonym między Walker Bay i Cape Agulhas na południowym wybrzeżu kraju. Nazwa bierze się od położenia regionu wobec Kapsztadu, tzn. nad Górami Hottentot-Holland. To region znany ze szczególnego rodzaju roślinności zwanej fynbos.
Dominują tu gleby piaskowe, wapienie i łupki.
Większość winnic leży na 700m, mają więc lepsze nasłonecznienie i lepszą ekspozycję ze względu na bryzę znad Walker Bay. Tutejsze wina są zrównoważone, o odpowiedniej kwasowości.

Swellendam – to dystrykt uważany czasem za przynależny do regionu Breede River Valley. Centrum regionu jest stare historyczne miasto Swellendam. Klimat jest tu łagodny z ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Powstaje to chardonnay i sauvignon blanc, a są to główne odmiany na tym terenie. Jeśli chodzi o wina czerwone, uprawia się tu głównie shiraz i cabernet sauvignon, które dają czasem wybitne wina.

Walker Bay to jeden z najciekawszych dystryktów winiarskich w RPA. Panuje tu morski, przyjemny klimat, w którym powstają dobre pinot noir i chardonnay oraz ciekawe, nieco mineralne w smaku sauvignon blanc.
Winiarskiego strefa Walker Bay rozciąga się od miasta Hermanus na wybrzeżu do Bot River na północy. Największy wpływ na winorośl ma tu morska bryza, która mocno chłodzi klimat i pozwala winogronom zachować kwasowość przy dużej koncentracji, co kluczowe dla powstawania dobrych, bogatych win.
Gleby w Walker Bay charakteryzuje duży udział gliny, która sprawia, ze winorośl musi podjąć wysiłek, i sięgać w głąb gleby po zgromadzoną tam wodę. Wówczas maleje wydajność, a owoce maja lepsza koncentracje soku, dają bogatsze wina marki premium.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

COASTAL REGION

CAPE POINT

DARLING

FRANSCHHOEK

PAARL

STELLENBOSCH

SWARTLAND

TULBAGH

TYGERBERG

WELLINGTON

brak

brak

Groenekloof

brak

Simonsberg-Paarl, Voor Paardeberg

Banghoek, Bottelary, Devon Valley, Jonkershoek Valley, Papegaaiberg, Simonsberg-Stellenbosch,

Polkadraai Hills

Malmesbury, Riebeekberg

brak

Durbanville, Philadelphia

brak

Constantia, Hout Bay

Coastal Region to chyba najbardziej znaczący region uprawy winorośli w RPA i jest sercem winiarstwa południowoafrykańskiego, choćby z tego powodu, że to w Constantia powstały pierwsze winnice w kraju. Rozciąga się od dystryktu Darling na północy po Constantia na południu, a na wschodzie obejmuje Stellenbosch i Paarl.

Klimat w Coastal Region jest pod wpływem oceanu i gór. Winnice na samych wybrzeżach pozostają pod wpływem morskich bryz, a im dalej wgłąb lądu – klimat nabiera cech śródziemnomorskich. Ponieważ to duży obszar, różnice pomiędzy różnymi dystryktami i okręgami są znaczące, co ma wpływ z kolei na styl win.
Gleby w Coastal region to granity i łupki wzdłuż wybrzeża, a wgłąb lady pojawia się coraz więcej piaskowców.
Odmiany winorośli także różnicują się w zależności od miejsca. Wyjątkowe są np. sauvignon blanc z Darling. W rejonach śródlądowych uprawia się więcej shiraz, pinotage i chenin blanc. Mieszanki bordoskie to domena regionu Constantia czy Stellenbosch.

Cape Point

Dystrykt leżący na półwyspie na południe od Kapsztadu. To idealne miejsce dla upraw trawiastego i mineralnego sauvignon blanc. Temperatury są tu nieco niższe niż w Constantia, wiec wina mają wyższą kwasowość i są świeższe. Choć w regionie zdecydowanie przeważa sauvignon blanc, to powstają tu także wina z chardonnay i czerwonych odmian bordoskich.

Vin de ConstanceConstantia

To historyczny winiarski okręg, ponieważ to tu powstały pierwsze winnice w RPA. W XVIII i XIX w. sławne były tutejsze wina deserowe Vin de Constance. To sławne wino było wymieniane w literaturze – pojawiło się u Dickensa czy Jane Austen. Współczesna Constantia to przede wszystkim sauvignon blanc oraz czerwone mieszanki typu bordoskiego. bardzo pożądane są także wina słodkie z muscat blanc.

Darling

Nadmorski dystrykt produkcji około 60-70 km od Kapsztadu. Świetne efekty przynosi sauvignon blanc i shiraz. Na tutejszych glebach winorośl musi się ukorzeniać bardzo głęboko, nawet do 8 m wgłąb, więc stosuje się system prowadzenia winorośli zwany bush-vine. Winorośl rośnie wtedy nisko, a bardzo głęboko się ukorzenia czerpiąc z ziemi wszystkie minerały. Poza tym ziemia oddaje ciepło nisko wiszącym owocom, więc grona mogą dojrzewać także w nocy. W związku z tym powstają tu wina bardziej skoncentrowane, złożone i bogate. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie winorośl sauvignon blanc sadzi się w ten sposób. Wina z takich upraw maja specyficzny styl.
Okręg Groenekloof – leży w obrębie dystryktu Darling w jego południowym krańcu u podnóża gór Dassenberg. Znana jest z najwyższej jakości sauvignon blanc – kwasowych, mocno owocowych i bogatych. Wiatr znad oceanu sprawia, że owoce winogron wypracowują grubsze skórki i dają bardziej skoncentrowane i intensywniejsze wina. Dzięki niepowtarzalności swoich win Groenekloof uzyskał niezależność w 2003 roku i stał się osobnym okręgiem winiarskim.

Franschhoek

Dolina, która znajduje się w południowo-wschodniej części regionu Paarl, ale stanowi niezależny dystrykt. Franschhoek ma ciepły klimat, w którym doskonale udają się wina shiraz i cabernet sauvignon, treściwe, bardzo owocowe, pełne i bogate. Jest także znany z pinot noir i chardonnay, z których powstają wina musujących.

Paarl

Jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich RPA, którego nazwa pochodzi od nazwy perły w języku holenderskim, bo wzgórza Paarl lśnią po deszczu jak perły. Winnice rosną tu na najniższych partiach wzgórz Paarl, na wzgórzach Simonsberg i w dolinie rzeki Berg. Dominują tu piaskowe gleby, a klimat jest gorący, bardziej niż na wybrzeżach. lata są długie i upalne, zimy deszczowe.
Wina czerwone z cabernet sauvignon, pinotage, shiraz, czy merlot – czasem jako bordoskie mieszanki, są zwykle bardzo skoncentrowane, intensywne i solidne, a białe z chenin czy chardonnay pachną owocami tropikalnymi.
Voor Paardeberg – to okręg w Paarl, w jego północnej części, wyodrębniony w 2006 roku. Niezależność zdobył między innymi dzięki pełnym charakteru shirazom, bogatym, pikantnym i korzennym, ale nieco świeższym i subtelniejszym niż te z innych lokalizacji w Paarl.
W obrębie dystryktu Paarl znajduje się także dystrykt Wellington. Na klimat Wellington mają wpływ pobliskie góry. Zimne powietrze z gór pozwala chłodzić obszar upraw, co pozwala gronom zachować odpowiednią kwasowość. Dumą regionu są wina z chenin blanc i pinotage.

Pinotage ze Stellenbosch - flagowy zestaw RPA

Pinotage ze Stellenbosch – flagowy zestaw RPA

Stellenbosch

To chyba najbardziej znany z produkcji wina region RPA, drugi w kolejności po Constantia, gdzie pojawiła się winorośl. Od Paarl dzielą Stellenbosch góry Simonsberg.
Winnice leżą na łagodnych wzniesieniach Stellenbosch, Helderberg na południu i na niższych partiach gór Simonsberg w części północnej. Dominują tu granity i piaskowce ze spora zawartością gliny.
Szczególnie dobre warunki panują tu dla upraw odmian czerwonych.
Region jest kolebką pinotage, świetnych shirazom, cabernet sauvignon i bordoskich mieszanek.

Swartland

Duży region w obrębie Coastal Region położony na północny zachód od Paarl i ciągnący daleko w kierunku północnym po wybrzeże Atlantyku.
Klimat jest tu gorący i suchy, a wśród gleb dominują łupki oraz granity w okolicy Paardeberg.
W regionie powstają dobre wina z chenin blanc oraz z shiraza mieszanego często z mourvedre czy grenache, jak w Dolinie Rodanu.
Riebeekberg – jest okręgiem w obrębie Swartland, położonym u podnóży gór Kasteelberg. Słynie z win shiraz.

Tulbagh

Dystrykt na północ od Paarl, w którym najważniejszym winem jest shiraz. Region otoczony jest od północy górami Winterhoek, od strony kontynentu odgradzają go Góry Witsenberg, a od oceanu na zachodzie separują Góry Obiqua. Tulbagh jest regionem gorącym i suchym, dzięki czemu shiraz jest mocny, ekstraktywny i solidny. Czasem łączy się go z viognier czy mourvedre.

Tygerberg

Obszar produkcji wina w Coastal Region jest obszar produkcji wina leżący na zachód od Paarl. Dzięki klimatowi stosunkowo chłodnemu, najbardziej znany jest z sauvignon blanc. Gleby w Tygerberg potrzebują nawadniania tylko w bardzo suchych latach, ponieważ zwykle mają dobry drenaż i winorośl nie potrzebuje nawadniania.
Durbanville to pagórkowaty teren w obrębie dystryktu Tygerberg, który znany jest z mineralnego, wręcz „kamiennego” sauvignon blanc.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

KLEIN KAROO

CALITZDORP

LANGEBERG-GARCIA

brak

brak

brak

Montagu, Outeniqua, Tradouw, Tradouw Highlands, Upper Langkloof

Klein Karoo to półpustynne winiarski region na wschodniej stronie Western Cape w Republice Południowej Afryki rozciągający się mniej więcej równolegle do południowego wybrzeża kontynentu. Ze względu na gorący, suchy klimat produkuje się tu najbardziej znane i najlepsze wina wzmacniane.
Winnice znajdują się tu na zboczach Langeberg i Swartberg i wzdłuż brzegów rzek. Szczególnie wysoko położone są posiadłości w okręgach Montagu i Tradouw. Niżej położone winnice potrzebują nawadniania.
Gleby dominujące w regionie to czerwone mady, które wymuszają na winorośli cięższą prace korzeni, by zyskać wszystkie składniki odżywcze. Dlatego też grona rosną tu z grubszymi skórkami i produkują większą zawartość cukrów w owocach. Dzięki temu mogą tu powstawać dobre wina wzmacniane.
Dobowe wahania temperatury wspomagają powstawanie kwasów w gronach, dzięki czemu wina mogą być dobrze zrównoważone i bogate. Powstaje tu sporo win z odmiany muscat blanc a petits grains.
Niezwykłe rezultaty w produkcji win czerwonych wytrawnych przynoszą tu winorośle odmiany tinta barocca sprowadzona z Portugalii.

Calitzdorp to mały okręg produkcji wina w samym sercu Klein Karoo. Uważa się, że terroir tu jest niezwykle podobne do tego z doliny Douro w Portugalii. Uprawia się tu touriga nacional i tinta barocca, które także tu służą do robienia win wzmacnianych w stylu porto.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

OLIFANTS RIVER

CITRUSDAL MOUNTAIN

CITRUSDAL VALLEY

LUTZVILLE VALLEY

No district

No district

Piekenierskloof

brak

Koekenaap

Bamboes Bay

Spruitdrift, Vredenda

Olifants River

Olifants River

Olifants River Valley to najbardziej na północ wysunięty obszar uprawy winorośli w obrębie Western Cape. Leży na zachodnim wybrzeżu i jest uznawany za obszar, który produkuje dużo win masowych.
W niektórych miejscach regionu opadów jest tak mało (np. okolice Vredendal), że bez nawadniania uprawy nie miałyby szans powodzenia.
Różnorodność gleb w Olifants River Valley poczynając od mad w dolinach rzek, gleb żwirowych na stokach, aż po piaskowce i łupki w Cederberg i Citrusdal, sprawia, że wina stąd maja zupełnie różnorodne style.
Chłodniejsze tereny nadbrzeżne doskonale nadają się do robienia sauvignon blanc, chenin blanc, a im głębiej w ląd, lepiej wychodzą wina czerwone z odmian cabernet, shiraz czy pinotage.

Mountain Citrusdal to dystrykt w zachodniej części Olifants River Valley. Tutejsza specjalnością są odmiany z Doliny Rodanum, czyli syrah i grenache. Białe wina z tych terenów cechuje wysoka mineralność. Wiele winnic w tym dystrykcie znajduje się na wysokościach ponad 700 m n.p.m., co oznacza, że są to najwyżej położone uprawy w RPA.

Citrusdal Valley to także dystrykt w obrębie Olifants River Valley, której nazwa, podobnie jak nazwa pobliskich gór – wzięła się stąd, że to te tereny są zagłębiem produkcji owoców cytrusowych w RPA. Robi się tu dobre wina czerwone z cabernet sauvignon i shiraz oraz białe z chenin blanc i colombard.

Lutzville Valley z kolei leży nieopodal ujścia rzeki Olifants. Tutejsze gleby wapienne i żwirowe zapewniają dobre terroir do uprawy odmian białych, a szczególnie sauvignon blanc. Może on rozwijać klasyczną mineralność jakby rodem z chłodniejszych lokalizacji.

Region

Dystrykt

Okręgi (ward)

brak

CERES PLATEAU

brak

Ceres

Cederberg, Lamberts Bay, Swartberg,

Prince Albert Valley

Prince Albert Valley

Na obszarze Western Cape, ale poza wyżej wymienionymi regionami leżą jeszcze ciekawe lokalizacje uprawy winorośli, takie jak dystrykt Ceres Plateau i niezależne okręgi Cederberg, Lamberts Bay, Swartberg oraz Prince Albert Valley.

Udostępnij artykuł