Większość win spokojnych zawiera około 11–14,5% alkoholu. Lekkie wina białe, niektóre rieslingi czy delikatnie musujące wina mogą mieć mniej niż 10%, natomiast mocne czerwienie nierzadko osiągają 14–16%. Osobną grupę stanowią wina wzmacniane, takie jak porto, sherry czy madera, które zazwyczaj mają od 15 do 22% alkoholu. Są to jednak wartości orientacyjne – ostateczną moc konkretnego wina zawsze znajdziemy na jego etykiecie.
Skąd biorą się te różnice? Czy czerwone wino zawsze jest mocniejsze od białego? I ile czystego alkoholu znajduje się w jednym kieliszku? Poniżej wyjaśniamy to bez zbędnej chemii i winiarskiego zadęcia.
Ile procent mają różne rodzaje wina?
Nie istnieje jedna oficjalna klasyfikacja, która dzieliłaby wszystkie wina na „lekkie”, „średnie” i „mocne” według identycznych progów. Takich określeń używa się przede wszystkim do opisania stylu wina. Poniższa tabela pokazuje najczęściej spotykane wartości, a nie sztywne normy.
| Rodzaj lub styl wina | Typowa zawartość alkoholu | Przykłady |
|---|---|---|
| Bardzo lekkie wina | około 5–9% | niektóre Moscato d’Asti, słodkie rieslingi, wybrane wina lekko musujące |
| Lekkie wina spokojne | około 9–12% | część Vinho Verde, rieslingów, win białych i różowych z chłodniejszych regionów |
| Wina musujące | najczęściej około 10,5–12,5% | Prosecco, Cava, Champagne, Crémant |
| Większość win spokojnych | około 11–14,5% | większość win białych, różowych i czerwonych |
| Mocne wina niewzmacniane | około 14,5–16% lub więcej | dojrzałe czerwienie z ciepłych regionów, np. niektóre Zinfandele, Amarone czy Barolo |
| Wina wzmacniane, prawnie określane również jako likierowe | zazwyczaj 15–22% | porto, sherry, madera, Marsala, vin doux naturel |
Ważne: zakresy mogą się nakładać. Wino zawierające 15% alkoholu nie musi być wzmacniane. Niektóre wina osiągają taką moc wyłącznie dzięki fermentacji bardzo dojrzałych, bogatych w cukier winogron.
Co oznacza 12% vol. na etykiecie?
Napis 12% vol. oznacza, że alkohol etylowy stanowi 12% objętości wina. W butelce nie znajduje się więc „12% czystego spirytusu” oddzielonego od reszty napoju. Alkohol jest równomiernie połączony z wodą oraz innymi składnikami wina.
Na etykiecie podaje się rzeczywistą objętościową zawartość alkoholu. Może być ona zapisana na przykład jako:
- 12% vol.,
- 12,5% vol.,
- alc. 13% vol.
Regulaminy apelacji mogą dodatkowo posługiwać się pojęciami naturalnej, rzeczywistej i całkowitej zawartości alkoholu. Dla osoby wybierającej butelkę najważniejsza jest jednak wartość umieszczona na etykiecie – to ona informuje o rzeczywistej mocy gotowego wina.
Ile alkoholu zawiera kieliszek i butelka wina?
Procenty na etykiecie nie mówią jeszcze, ile czystego alkoholu wypijemy. Znaczenie ma również wielkość porcji. Około 100 ml wina o mocy 12% zawiera mniej więcej 9,5–10 g czystego alkoholu. Jest to w przybliżeniu jedna standardowa porcja alkoholu stosowana w polskich materiałach edukacyjnych.
| Porcja wina o mocy 12% | Przybliżona ilość czystego alkoholu |
|---|---|
| 100 ml | około 9,5 g |
| 125 ml | około 11,8 g |
| 150 ml | około 14,2 g |
| butelka 750 ml | około 71 g |
Ta sama porcja mocniejszego wina dostarczy więcej alkoholu. Kieliszek 150 ml wina o mocy 15% zawiera około 17,8 g czystego alkoholu. Wielkość kieliszka bywa więc myląca: szeroki kieliszek do czerwonego wina może pomieścić znacznie więcej niż typowa porcja serwowana w restauracji.
Wzór dla zainteresowanych: objętość napoju w mililitrach × zawartość alkoholu zapisana jako ułamek × 0,789. Liczba 0,789 oznacza przybliżoną gęstość alkoholu etylowego w gramach na mililitr.
Powyższe przeliczenia mają charakter informacyjny i nie wyznaczają „bezpiecznej dawki”. Więcej na temat aktualnej wiedzy o wpływie wina na organizm piszemy w artykule Czy wino jest zdrowe? Fakty, mity i badania.
Skąd bierze się alkohol w winie?
Alkohol powstaje podczas fermentacji alkoholowej. Drożdże przetwarzają cukry zawarte w moszczu winogronowym przede wszystkim w alkohol etylowy, dwutlenek węgla i ciepło.
W uproszczeniu wygląda to tak:
cukier z winogron → alkohol + dwutlenek węgla
Im więcej fermentowalnego cukru znajduje się w dojrzałych winogronach, tym wyższą potencjalną zawartość alkoholu może osiągnąć wino. Nie oznacza to jednak, że każde słodkie winogrono da bardzo mocne wino. Producent może przerwać fermentację wcześniej, pozostawiając część cukru w gotowym trunku.
Dlatego słodkie wino może mieć mniej alkoholu niż wytrawne. W pierwszym część cukru pozostaje nieprzefermentowana, natomiast w drugim drożdże mogą przekształcić niemal cały dostępny cukier w alkohol.
Więcej o kolejnych etapach winifikacji można przeczytać w poradniku Jak powstaje wino?.
Od czego zależy zawartość alkoholu w winie?
O mocy wina nie decyduje jeden czynnik. Jest ona wynikiem warunków panujących w winnicy oraz decyzji podejmowanych podczas zbiorów i produkcji.
Dojrzałość i ilość cukru w winogronach
Podczas dojrzewania grona gromadzą cukier. Jeżeli fermentacja przebiegnie do końca, bardziej dojrzałe winogrona pozwalają zwykle uzyskać więcej alkoholu. Winiarz może jednak zebrać owoce wcześniej, jeśli zależy mu na świeżości, wyższej kwasowości i niższej potencjalnej mocy.
Klimat, pogoda i położenie winnicy
W ciepłych, słonecznych warunkach winogrona zazwyczaj szybciej dojrzewają i gromadzą więcej cukru. Nie jest to jednak prosta reguła „więcej słońca równa się więcej alkoholu”. Susza i silny stres wodny mogą zahamować dojrzewanie, a wysokość winnicy, chłodne noce, ekspozycja parceli i rodzaj gleby potrafią znacząco zmienić efekt.
Nie sprawdza się już również prosty podział na mocne wina z Nowego Świata i lżejsze wina europejskie. W obu częściach świata powstają dziś zarówno lekkie, świeże style, jak i bardzo dojrzałe wina o mocy 15% lub większej.
Odmiana winorośli
Szczep ma znaczenie, ale nie determinuje mocy wina samodzielnie. Poszczególne odmiany różnią się tempem dojrzewania, zdolnością do gromadzenia cukru i typową kwasowością. Ten sam Riesling może jednak dać delikatne wino o mocy 8% albo wytrawne wino przekraczające 12%, zależnie od miejsca, terminu zbioru i sposobu produkcji.
Moment zakończenia fermentacji
Jeśli drożdże przefermentują niemal cały cukier, powstanie zwykle wino wytrawne o wyższej rzeczywistej zawartości alkoholu. Fermentację można również zatrzymać, aby zachować cukier resztkowy. W ten sposób powstają między innymi niektóre lekkie wina słodkie.
Poziom słodyczy i zawartość alkoholu to dwa różne parametry. Szczegółowe progi cukru dla win wytrawnych, półwytrawnych, półsłodkich i słodkich wyjaśniamy we wpisie Ile cukru ma wino?.
Wzbogacanie, wzmacnianie i dealkoholizacja
W określonych prawem warunkach moszcz może zostać wzbogacony, aby zwiększyć jego potencjalną zawartość alkoholu. Wzmacnianie polega natomiast na dodaniu alkoholu lub destylatu pochodzenia winiarskiego do moszczu albo wina. Gotowe wino można również częściowo lub niemal całkowicie pozbawić alkoholu.
Są to trzy różne procesy:
- wzbogacanie zwiększa ilość cukru, który może zostać przefermentowany;
- wzmacnianie podnosi moc przez dodanie alkoholu lub destylatu;
- dealkoholizacja usuwa część lub niemal całość alkoholu z wcześniej wyprodukowanego wina.
Czy czerwone wino ma więcej alkoholu niż białe?
Czerwone wina są statystycznie często mocniejsze od białych, ale nie jest to reguła. Wiele czerwieni powstaje z bardzo dojrzałych winogron i ma około 13–15% alkoholu. Liczne białe wina mieszczą się w zakresie 11–13,5%.
Można jednak bez trudu znaleźć:
- białe Chardonnay o mocy 14% lub większej;
- czerwone wino o mocy 10–11%;
- słodkiego Rieslinga zawierającego 7–9% alkoholu;
- wytrawne białe wino osiągające 13,5–14%.
Kolor nie wystarczy zatem do określenia mocy. Najpewniejszym źródłem pozostaje etykieta.
Czy słodkie wino ma więcej alkoholu niż wytrawne?
Nie. Słodycz nie oznacza automatycznie większej zawartości alkoholu. Cukier może zostać przekształcony przez drożdże w alkohol albo pozostać w winie jako cukier resztkowy.
Jeżeli fermentacja zostanie zatrzymana wcześnie, wino może być jednocześnie słodkie i stosunkowo lekkie. Jeżeli natomiast bardzo dojrzałe winogrona zostaną przefermentowane niemal do końca, powstanie mocne wino wytrawne.
Wyjątkiem są niektóre słodkie wina wzmacniane, na przykład porto. Fermentację zatrzymuje w nich dodanie destylatu, dlatego wino zachowuje cukier, a jednocześnie osiąga wysoką moc.
Jak alkohol wpływa na smak wina?
Alkohol nie odpowiada wyłącznie za „procenty”. Wpływa również na budowę, aromat i sposób, w jaki wino zachowuje się w ustach. Może dawać:
- wrażenie pełniejszego ciała;
- ciepło lub rozgrzewanie w ustach i gardle;
- delikatne wrażenie słodyczy;
- większą lepkość i ciężar;
- intensywniejsze uwalnianie części aromatów.
Mocno wyczuwalny alkohol nie zawsze jest formalną wadą wina. Często świadczy jednak o braku równowagi albo o podaniu wina w zbyt wysokiej temperaturze. W harmonijnym winie alkohol współgra z kwasowością, taninami, owocowością, ekstraktem i ewentualnym cukrem resztkowym, zamiast dominować nad całością.
Dlatego dwa wina mające po 14,5% mogą smakować zupełnie inaczej. Jedno wyda się ciężkie i rozgrzewające, drugie – proporcjonalne i świeże.
Czy zmiana klimatu zwiększa zawartość alkoholu w winie?
Wyższe temperatury i wcześniejsze dojrzewanie mogą prowadzić do większej koncentracji cukru w gronach, a w konsekwencji do wyższej potencjalnej zawartości alkoholu. Jest to jeden z powodów, dla których problem rosnącej mocy win pojawia się w dyskusjach o zmianie klimatu.
Nie oznacza to jednak, że każde współczesne wino musi być coraz mocniejsze. Producenci mogą między innymi:
- zbierać winogrona wcześniej;
- wybierać chłodniejsze lub wyżej położone parcele;
- zmieniać sposób prowadzenia krzewów;
- sięgać po odmiany lepiej przystosowane do ciepła;
- stosować techniki ograniczające finalną zawartość alkoholu.
Klimat jest więc bardzo ważny, ale końcowa moc wina pozostaje również wynikiem świadomych decyzji człowieka.
Wina wzmacniane – dlaczego mają więcej alkoholu?
Wina wzmacniane, w przepisach określane również jako wina likierowe, powstają z moszczu lub wina, do którego dodano alkohol albo destylat pochodzenia winiarskiego. Zazwyczaj zawierają od 15 do 22% alkoholu.
Moment dodania alkoholu wpływa na poziom słodyczy:
| Przykład | Kiedy następuje wzmacnianie? | Jaki jest efekt? |
|---|---|---|
| Porto | podczas fermentacji | drożdże przestają pracować, a w winie pozostaje naturalny cukier |
| Wytrawne Sherry | po zakończeniu fermentacji | wino może pozostać całkowicie wytrawne |
| Vin doux naturel | podczas fermentacji | zachowana zostaje część cukru pochodzącego z winogron |
| Mistelle, np. Pineau des Charentes | przed fermentacją lub na jej samym początku | moszcz pozostaje słodki, ponieważ fermentacja nie rozpoczyna się albo zostaje natychmiast zahamowana |
Wysoka zawartość alkoholu nie oznacza więc, że wino musi być słodkie. Fino i Manzanilla to przykłady wytrawnego Sherry. Więcej materiałów znajduje się w dziale wina wzmacniane oraz w poradniku o Jerez-Xérès-Sherry.
A co z winem bezalkoholowym?
Wino bezalkoholowe najpierw powstaje podobnie jak klasyczne wino, a następnie zostaje poddane dealkoholizacji. Zależnie od produktu i oznaczenia może zawierać 0,0% albo śladową ilość alkoholu. Jeżeli całkowite wykluczenie alkoholu jest ważne ze względów zdrowotnych, osobistych lub formalnych, należy zawsze sprawdzić konkretną etykietę.
Proces produkcji i różnice między poszczególnymi oznaczeniami wyjaśniamy w osobnym artykule: Czy wino bezalkoholowe to prawdziwe wino?.
Jak wybrać wino o odpowiedniej mocy?
Nie ma jednej idealnej zawartości alkoholu. Wybór zależy od okazji, potrawy i stylu, który lubimy.
- Jeśli szukasz lekkości i świeżości, zwróć uwagę na wina mające około 8–11,5%. Mogą to być wybrane rieslingi, lekkie Vinho Verde oraz delikatnie musujące wina.
- Do codziennego posiłku bardzo uniwersalne bywają wina z zakresu około 11,5–13,5%.
- Jeśli lubisz pełne i rozgrzewające czerwienie, częściej znajdziesz je w przedziale 14–15,5%.
- Wino wzmacniane podawaj w mniejszej porcji niż klasyczne wino spokojne. Jego 18–20% bardzo wyraźnie zmienia ilość alkoholu w kieliszku.
Same procenty nie mówią jednak wszystkiego o smaku. Wino o mocy 13% może być delikatne albo pełne, bardzo wytrawne albo słodkie, spokojne albo musujące. Liczba na etykiecie jest wskazówką, a nie kompletnym opisem butelki.
Najczęściej zadawane pytania
Ile procent ma zwykłe wino?
Większość win spokojnych zawiera około 11–14,5% alkoholu. Lekkie wina mogą mieć mniej niż 10%, a bardzo dojrzałe czerwienie – 15% lub więcej.
Ile alkoholu ma czerwone wino?
Czerwone wino ma najczęściej około 12,5–15% alkoholu. Zdarzają się jednak zarówno lekkie czerwienie o mocy 10–11%, jak i bardzo dojrzałe wina przekraczające 15%.
Ile alkoholu ma białe wino?
Większość białych win zawiera około 10,5–14% alkoholu. Niektóre słodkie rieslingi mogą mieć 7–9%, natomiast dojrzałe Chardonnay może osiągać 14% lub więcej.
Ile czystego alkoholu znajduje się w kieliszku wina?
W 150 ml wina o mocy 12% znajduje się około 14,2 g czystego alkoholu. W takiej samej porcji wina o mocy 15% będzie go około 17,8 g.
Czy wino słodkie jest mocniejsze od wytrawnego?
Nie. Słodkie wino może mieć mniej alkoholu, jeśli fermentację zatrzymano przed przetworzeniem całego cukru. Wysoką moc i słodycz łączą natomiast niektóre wina wzmacniane, na przykład porto.
Czy wino o mocy 15% jest wzmacniane?
Niekoniecznie. Bardzo dojrzałe winogrona mogą zawierać wystarczająco dużo cukru, aby w wyniku samej fermentacji powstało wino mające 15% alkoholu lub więcej.
Czy mocniejsze wino jest lepsze?
Nie. Zawartość alkoholu nie jest miarą jakości. Dobre wino może mieć 8%, 12% albo 15%. Liczy się harmonia między alkoholem, kwasowością, owocem, taninami, cukrem i całym stylem wina.
Dlaczego wino o tej samej mocy może smakować inaczej?
Odczuwanie alkoholu zależy między innymi od temperatury podania, kwasowości, tanin, cukru, koncentracji aromatów i ekstraktu. Dlatego dwa wina oznaczone jako 14% mogą różnić się lekkością i odczuwanym ciepłem.
Czy wino bezalkoholowe może zawierać alkohol?
Tak, niektóre produkty określane jako bezalkoholowe mogą zawierać śladową ilość alkoholu. Jeśli wymagane jest całkowite 0,0%, należy dokładnie sprawdzić oznaczenie na etykiecie.
Podsumowanie
Większość win ma od około 11 do 14,5% alkoholu, ale pełna skala jest znacznie szersza – od lekkich, słodkich lub musujących win mających zaledwie kilka procent po wina wzmacniane osiągające 22%. O mocy decydują przede wszystkim ilość cukru w gronach, przebieg fermentacji, warunki uprawy i sposób produkcji.
Najważniejsza wskazówka jest bardzo prosta: zawsze sprawdzaj wartość % vol. na etykiecie i uwzględniaj wielkość porcji. Kolor, słodycz ani kraj pochodzenia nie wystarczą, aby pewnie ocenić zawartość alkoholu.
Źródła
- International Organisation of Vine and Wine – Liqueur wine
- International Organisation of Vine and Wine – Mistelles
- OIV – Guidelines for studying climate variability and vitiviniculture
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 – kategorie produktów sektora wina i praktyki enologiczne
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – porcja standardowa alkoholu
