Dla zdrowia

…czyli o wszystkim, co dobre w winie, szczególnie czerwonym i wytrawnym.

Pamiętny francuski paradoks sprawił, że wino zawojowało amerykański rynek alkoholi. Kiedy w 1991 roku wyemitowano w programie telewizyjnym CBS News 60 minut reportaż zatytułowany French Paradox, Amerykanie oszaleli na punkcie wina. reportaż udowadniał, że picie 2-3 kieliszków wina dziennie zapobiega chorobom układu sercowo- naczyniowego. Taki wniosek wysunięto na podstawie statystyk, z których wynikało, że Francuzi mając tak samo tłustą dietę i paląc mniej więcej tyle samo papierosów, co mieszkańcy USA czy Wielkiej Brytanii rzadziej umierają z powodu chorób serca. natychmiast przełożyło się to na sprzedaż win. Oczywiście po jakimś czasie entuzjazm opadł, ponieważ okazało się, że badania nie wzięły pod uwagę, że dane na temat umieralności z powodu chorób serca, jadłospisów, spalonych papierosów pobrano w latach na koniec lat 90-tych. Należało jednak przyjrzeć się diecie Francuzów przez ostatnie poprzednie 20 lat (ponieważ choroby wieńcowe rozwijają się przez lata),  a ta była zdecydowanie mniej tłusta niż w innych krajach, a dopiero koniec lat 80-tych przyniósł „hamburgeryzaję” francuskiej diety. Z tego wynika, że to jednak zarówno dieta, jak i ilość spożywanego regularnie niedużej ilości wina decyduje być może o dobrej kondycji Francuzów.

owoce bogate w antyoksydantyTak czy owak, choćby francuski paradoks przestał być paradoksem, jedno jest pewne, czerwone wino to super-pigułka polifenonoli. Ich zbawienne działanie antyoksydacyjne bije na głowę inne produkty tak działające, np. 1 kieliszek wina to jakby wypić 1 litr soku z czarnej porzeczki, 2 litry soku pomarańczowego czy 3 litry soku jabłkowego.

Zbawienne jest działanie wina czerwonego przeciwko zmianom miażdżycowym i innym chorobom serca jest o tyle skuteczne, o ile wino towarzyszy nam na co dzień w niewielkiej ilości, jeśli jest to wino czerwone i wytrawne, a do tego zapewniamy sobie w diecie inne źródła antyutleniaczy takich jak warzywa, owoce, oliwa z oliwek, pełne ziarna, orzechy, mięso drobiowe, czerwone, ryby, itp.

Udostępnij artykuł