Najdroższe wina świata. Czy rzeczywiście to najlepsze wina?

Jakie są najdroższe wina świata? Czy za ich ceną idzie najlepszy smak? Na cenę wina wpływa przede wszystkim szczep winogron, gleba, na której rosną winorośle, pogoda, metoda produkcji wina, a także nierzadko – historia z nim związana. Opracowaliśmy listę 5 win sprzedawanych za rekordową cenę.

Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru

Najdroższe wino świata to Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru z regionu Cote de Nuits we Francji. Jest produkowane z całych kiści winogron Pinot Noir (bez odszypułkowania). Średnia cena za butelkę 0,75 l wynosi 20,059 dolarów amerykańskich, czyli ok. 78,230 zł. Maksymalna cena to nawet 73,116 dolarów.

Każdego roku produkuje się tylko od pięciu do dziesięciu tysięcy butelek tego wina. Jak smakuje Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru? Ma wyważony, głęboki, wręcz perfekcyjny smak. Idealna zawartość tanin nadaje mu jedwabistą, przyjemną strukturę. Przeważają aromaty truskawek, dzikiej wiśni, kwiatów, mięty i przypraw. To wino perfekcyjne.

Domaine Leroy Musigny Grand Cru

Drugą pozycję na liście najdroższych win świata również zajmuje francuski trunek. To wino Domaine Leroy Musigny Grand Cru o średniej cenie 16,021 dolarów amerykańskich. W przeliczeniu to ok. 62 481 zł za butelkę wina. Najwyższa cena sięga 97,028 dolarów.

Wino Domaine Leroy Musigny Grand Cru pochodzi z upraw biodynamicznych. Winnicą zarządza Madame Lalou Bize-Leroy, która jest jedną z najbardziej wpływowych osób w tym regionie Francji. Wykorzystuje wyłącznie naturalne źródła energii, a także naturalne drożdże, będące niezbędnym składnikiem w produkcji wina. Wino ma jedwabistą konsystencję i dominuje w nim aromat czerwonych owoców.

Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese

Trzecie miejsce należy do wina Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese. Jest produkowane w Niemczech, w najstarszym regionie winiarskim Mozela. Średnio zapłacimy za nie 14,973 dolarów amerykańskich, czyli ok. 58 394 zł.

Białe wino Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese nie jest produkowane regularnie, stąd jego wysoka cena. Jest wytwarzane wyłącznie w szczególnie wyjątkowych rocznikach i jest zdolne do długiego starzenia. Ma niezwykle bogaty smak, który emanuje egoztycznymi owocami, przyprawami, marcepanem i miodem.

Henri Jayer Cros Parantoux

Czwartym najdroższym winem świata jest czerwone wino Henri Jayer Cros Parantoux z francuskiego regionu Vosne-Romanee. Jego aktualna cena to 14,931 dolarów amerykańskich, czyli ok. 58 230 polskich złotych. Za najdroższą butelkę trzeba zapłacić nawet 24,257 dolarów.

To intensywne w smaku wino, z wybijającą się nutą wiśni, nieco pikantne. Jest idealnie zrównoważone, a na skutek dojrzewania nabiera jeszcze większej głębi.

Domaine Georges & Christophe Roumier Musigny Grand Cru

Wino Domaine Georges & Christophe Roumier Musigny Grand Cru jest produkowane we Francji, w regionie Cote de Nuits. Cena za butelkę wynosi 13,894 dolarów amerykańskich, w przeliczeniu 54 186 zł.

To jedno z najbardziej złożonych w smaku win na świecie. Główne aromaty to owoce leśne, truskawki, maliny i przyprawy. W trakcie produkcji tego wina nie używa się żadnych pestycydów ani oprysków.

Czy za ceną wina idzie jego smak?

Najdroższe wina to niezaprzeczalnie wina wybitne, o najbardziej perfekcyjnym smaku. Mają idealną kompozycję aromatów, są wyraziste i intensywne. To wina od święta, które zasługują na najwyższe uznanie.

Wiele najlepszych i najdroższych win na świecie oferuje sklep z winem alkohole świata. Zobacz ich pełny asortyment na stronie internetowej: https://www.alkoholeswiata24.pl/wino-online i wybierz trunek idealny dla siebie.

Udostępnij artykuł