Top 5 na lato

Wino na lato

Wino na lato to taka kategoria mocno upraszczająca, więc najbardziej polecamy pić latem (a przecie i zimą) takie wina, które lubimy. Ale żadne uproszczenia nie biorą się znikąd. Kiedy jest ciepło wolimy trunki schłodzone, więc wybieramy częściej wina białe i różowe. Jemy lżej, jemy mniej mięsa, a to też powody, żeby sięgać po wina lekkie w charakterze i pod względem zawartości alkoholu, więc znowu, częściej kupimy wino białe i różowe. Spotykamy się w większym gronie na grillu, pikniku czy innej posiadówce w ogrodzie czy na tarasie, wino nie może być więc zbyt specyficzne, jak najbardziej uniwersalne, żeby smakowało i tym, którzy lubią wytrawniej i tym, którzy wolą więcej słodyczy.
Oto nasza propozycja:

Semisparkling Blanc Château Topoľčianky

Semisparkling Blanc Château Topoľčianky to słowacka wersja prosecco frizzante, czyli takie, które powstaje metodą charmat, czyli druga fermentacja odbywa się w stalowej kadzi, a na dodatek ciśnienie w butelce jest niższe niż w szampanie czy winach musujących typu spumante.
Powstało z popularnej w regionie odmiany Müller-Thurgau (gdzie indziej zwany Rivanerem), jest super owocowe, pachnie cytrusami, owocem morwy i słodkim zielonym jabłkiem. Jest półwytrawne, lekkie, pyszne. Na każdą okazję.
Cena 35zł

Prosecco Spumante Brut Soligo

Prosecco Spumante Brut Soligo to klasyczne włoskie wino, którego popularność rośnie i rośnie z roku na rok. Jak każde prosecco jest zrobione z odmiany Glera, powstaje tą samą metodą, co wyżej opisane wino słowackie, ale ma trwalsze bąbelki, które dłużej utrzymują się w kieliszku (typ spumante).
Pachnie kwiatem akcji i cytrusami z wyczuwalna nutą orzechów i słodkich bułeczek maślanych. W ustach totalnie odświeżające, rześkie, delikatnie wytrawne.
Można je także pić z aperolem.
Cena 49zł

Acker Martinushof Scheurebe

Acker Martinushof Scheurebe 1L to z kolei już półsłodkie wino z Nadrenii. Powstało z odmiany Scheurebe (Sämling 88), która jest popularna głównie w Niemczech i Austrii, a daje wina wybitnie pachnące.
Ma naprawdę wspaniały aromat dojrzałych owoców egzotycznych, konfitury różanej, grejpfruta i soczystych dojrzałych brzoskwiń. W ustach jest lekko słodkawe, niezwykle smakowite, bo ma dobrą równowagę słodyczy i kwasowości, a co za tym idzie, jest po prostu idealnie orzeźwiające.
Cena 45zł (uwaga: litrowa butelka)

Soligo Magnum Chardonnay & Soligo Magnum Merlot

Soligo Magnum Chardonnay & Soligo Magnum Merlot to nierozłączna biało – czerwona para win w potężnych butelkach półtoralitrowych. Ujmuję je jako jedną pozycję na naszej liście, bo oba po prostu są topową propozycją na lato. W zależności od okoliczności wybieramy taką solidną butlę czerwonego lub białego i możemy się cieszyć wieczornym spotkaniem.
Oba pochodzą z Włoch, z Wenecji, producentem jest ta sama firma, od której kupujemy Prosecco. Oba są winami lekkimi, smakowo i alkoholowo, oba są wytrawne i delikatne jednocześnie. Można je pić szklankami.
Chardonnay pachnie zielonym jabłkiem, agrestem i białym grejpfrutem, Merlot śliwkami i wiśniami.
Cena 55zł (uwaga: 1,5L, czyli podwójne uderzenie)

Madregale rose

Madregale rose to jedyne różowe w stawce. Pochodzi ze środkowych Włoch (Abruzja), powstało z połączenia dwóch kluczowych odmian włoskich: Montepulciano i Sangiovese. ma truskawkowy kolor i w nosie też czuć truskawki, czerwone porzeczki oraz jasne czereśnie. W ustach jest delikatnie wytrawne, soczyste, bezpretensjonalne. Świetnie się nada do grillowanych warzyw i lżejszych potraw mięsnych.
Cena 28zł

Udostępnij artykuł