Côtes du Rhône

Nad RodanemDolina Rodanu to miejsce we Francji, gdzie powstaje ogromna ilość win. To drugi po Bordeaux region co do wielkości produkcji, dlatego łatwo trafić na wina rodańskie w każdym sklepie. Co za tym idzie, jak w każdym przypadku dużych produkcji, kluczowe jest tu nazwisko producenta, a także nazwa apelacji, która zwiększa prawdopodobieństwo kupienia wina wartego swojej ceny.

Najbardziej ogólną apelacją win z Doliny Rodanu jest nazwa Côtes du Rhône AOC. Oznacza tyle, że wino pochodzi z Doliny Rodanu i zrobione jest z konkretnych szczepów, które się tu uprawia. W gruncie rzeczy musimy wtedy polegać na własnej intuicji lub zaufać sprzedawcy, że dane wino jest godne uwagi. Wina z tym oznaczeniem nie są bardzo drogie i są dostępne, jak już wspominaliśmy, niemal w każdym sklepie oferującym wina.
Oczywiście w obrębie tego regionu produkuje się wina z oznaczeniem dodatkowymi oznaczeniami gminnymi, które zwykle dają nam większą szansę na dobry zakup, a mam tu na myśli np. Châteauneuf-du-Pape czy Côte-Rôtie, czyli jedne z najbardziej prestiżowych apelacji rodańskich, ale też i najdroższych. Są jeszcze takie, jak Gigondas dla win czerwonych, czy Tavel dla różowych, po których można się spodziewać naprawdę świetnych win, ale też nie należą do najtańszych.
Ale żeby mieć poczucie, że nie ryzykujemy zbyt wiele warto wczytać się w etykiety win z Doliny Rodanu i wyszukać te z oznaczeniem Côtes du Rhône Village. Pojęcie Village dosłownie znaczy tyle co wieś/miasteczko/osada. Nie jest to gwarancja jakości, tu naprawdę dużo zależy od konkretnego producenta, ale daje nam przynajmniej gwarancję pochodzenia z miejsc, które mają nieco lepsze terroir niż przeciętna winnica rodańska produkująca wina z ogólnym oznaczeniem Côtes du Rhône. Miejsca te to gminy, które znajdują się w czterech departamentach: Ardèche, Drôme, Gard oraz Vaucluse. Dodatkowo, jeśli grona pochodzą z winnic należących do konkretnej miejscowości uprawnionej do produkcji wina w ramach Côtes du Rhône Village, nazwa apelacji może być uzupełniona nazwa geograficzną. Takie prawa ma obecnie 17 miejsc: Cairanne, Chusclan, Laudun, Massif d’Uchaux, Plan de Dieu, Puyméras, Roaix, Rochegude, Rousset-les-Vignes, Sablet, Saint-Gervais, Saint-Maurice, Saint-Pantaléon-les-Vignes, Séguret, Signargues, Valréas, Visan. Warto więc podczas zakupów win rodańskich zwrócić uwagę na ten nieeksponowany często szczegół, dzięki któremu ryzykujemy nieco mniej.

Udostępnij artykuł