Fitou

Fitou to apelacja na południu Francji, w Langwedocji, istniejąca od 1948 roku. Robi się tu wina czerwone zasadniczo z czterech szczepów: carignan i grenache oraz mourvèdre i syrah. Pierwsza para odmian musi być użyta w przewadze i stanowić ma minimum 60% całego kupażu. Tymczasem pary drugiej używa się jako dopełnienia mieszanki: mourvèdre i syrah musi być minimum po 10% każdego. Takie są wytyczne winiarskiego prawa dotyczące win powstających w regionie Fitou.

Carignan daje tutejszym winom mocną, solidną strukturę, grenache, który się tu świetnie przyjął – subtelność, finezję oraz aksamitną miękkość. Dwa pozostałe szczepy dopełniają obrazu: mourvèdre dodaje nieco ciała i tanin, syrah

Mapa Fitou

Mapa Fitou

potęguje aromat. Apelacja Fitou zajmuje dwa odrębne obszary oddzielone od siebie terenami należącymi do apelacji Corbières. W części położonej bliżej morza (nadmorskie Fitou) używa więcej mourvedre, podczas gdy w części leżącej dalej w głębi kontynentu (górzyste Fitou), położonej na dużo większych wysokościach chętniej używa syrah.

Choć wina z Fitou nie różnią się znacząco od tych czerwonych, które powstają w rozciągającej się dookoła dużej apelacji Corbières – winiarze podnieśli ogromny protest, kiedy okazało się, że Corbières miałoby wchłonąć apelację Fitou, i go wygrali. Tym samym Fitou jest apelacja zrzeszającą winiarzy dumnych z przynależności do tej apelacji, gdzie powstają wyłącznie wina czerwone (w Corbières robi się i białe, i różowe). Ich charakter jest nieco rustykalny, ciało niezbyt mocne, umiarkowanie garbnikowe, z typowymi aromatami ziół i skóry.

Wina z Fitou nie sa specjalnie w Polsce popularne, dlatego warto próbować, kiedy się taką butelkę złowi. Doświadczenia z Fitou mamy takie, że ryzyko bardzo kiepskiego egzemplarza jest naprawdę znikome.

Mapka pochodzi z: www.showviniste.fr
Udostępnij artykuł