Piękne krainy: Mozela

Właściwie większość miejsc, gdzie uprawia się winorośl i robi wino, to miejsca godne odwiedzenia. Ciekawe nie tylko ze względu na wina, które się tam robi. Wystarczy wspomnieć o Toskanii, Tokaju czy Porto. Ale są wśród nich miejsca bardziej wyjątkowe niż inne, jak kraina win niemieckich – Mozela.

Riesling znad Mozeli (Fritz Haag)

Riesling znad Mozeli (Fritz Haag)

Winorośl pojawiła się tu za sprawą Rzymian już w II w. n.e., a obecnie największym bogactwem tej krainy są warunki naturalne, dzięki którym powstają białe wina tak charakterystyczne i ciekawe, że wielu miłośników wina wybierając wino najbardziej uniwersalne, często stawia na rieslinga właśnie znad Mozeli.
Kraina nad Mozelą znajduje się w dość surowym kontynentalnym i chłodnym klimacie, więc największą wartość stanowi tu położenie winnic, które znajdują się na stromych brzegach rzeki, dzięki czemu rośliny mają lepszą ekspozycję i mogą korzystać z większego nasłonecznienia. To właśnie nad Mozelą w miejscowości Bremm znajdują się stoki o najbardziej stromym nachyleniu na świecie, które wynosi około 65 stopni. Ponadto tutejsze gleby, czyli ciemne łupki, dobrze absorbują ciepło w dzień, a oddają je w nocy.

Dzięki tym warunkom nad Mozelą powstają wina chyba najbardziej cenione spośród win niemieckich. Uprawia się tu głównie białe odmiany, np. müller-thurgau (rivaner), kerner czy znany jeszcze starożytnym – elbling. Jednak swoją ogólnoświatową sławę region ten zawdzięcza przede wszystkim rieslingowi. Typowy riesling mozelski powinien być aromatyczny, nieco kwiatowy, ale przede wszystkim mineralny, orzeźwiający i lekki, o niedużej zawartości alkoholu. Zazwyczaj wytrawne rieslingi mają tu około 11%, a nieco słodsze, typu spätlese nieczęsto przekraczają 9% zawartości alkoholu. To niezwykle mało, szczególnie, kiedy weźmiemy pod uwagę współczesną tendencję do robienia wysokoalkoholowych win osiągających coraz częściej nawet 14% alkoholu.
Poza tym winiarski region Mosel (niegdyś zwany Mosel-Saar-Ruwer) to po prostu przepiękne miejsce – płynąca meandrami rzeka zmusza do zachwytu, a przycupnięte nad nią małe miasteczka to fantastyczne miejsca na urlop.

Udostępnij artykuł