Jak krok po kroku zrobić domowe piwo

Uwarzenie domowego piwa jest prostsze niż może Ci się wydawać. Potrzebujesz bardzo niewielu rzeczy, by w kilku prostych krokach móc otrzymać złocisty trunek, który smakiem dorówna, a często nawet wyprzedzi napój komercyjny.

Zestaw potrzebnych akcesoriów

Za sprzęt posłużą Ci przede wszystkim sporych wielkości garnki (najlepiej 20-40 litrowe), pojemniki fermentacyjne, grzałki, butelki, kapslownice, kapsle, mieszadło, wiaderka, wężyk, pirosiarczyn potasu i areometr. Surowcami do wyrobu piwa będą zaś: chmiel, słód oraz drożdże piwne. Każdy z powyższych elementów bez trudu nabędziesz w sklepach internetowych czy na internetowych aukcjach.

Krok 1 – zacieranie słodu

Wsyp słód do garnka i zalej go wodą o temperaturze 40 stopni w stosunku 1:3. Następnie przy użyciu termometru musisz trzykrotnie podnieść temperaturę w garnku. Najpierw na 30 minut do 62 stopni, następnie na kolejne 30 minut do 71 stopni, a już na koniec do 78 stopni i tylko na 10 ostatnich minut. Po tym procesie pozwól całości ostygnąć. To właśnie w ten sposób – poprzez pilnowanie i systematyczne podkręcanie temperatury – nastąpi proces zacierania słodu. Ze słodu wydobędzie się cukier, który w następnej kolejności zostanie przefermentowany i przetworzony przez drożdże na alkohol etylowy.

Krok 2 – filtracja i wysładzanie

Następnym krokiem będzie oddzielanie wygotowanego syropu do młóta. Młóto to stałe części słodu, które nie przeszły do wody. Do oddzielenia syropu użyj dwóch wiaderek, z których jedno – z nawierconymi w dnie otworkami – posłuży Ci za cedzak, drugie – za naczynie zbiorcze(dobrze, jeśli to wiadro posiada kranik). Wiaderko z cedzakiem włóż do naczynia zbiorczego i wlej do niego cały zacier. Po tym jak ułoży się złoże, odkręć kran, a odsączoną brzeczkę odlej do garnka. Odcedzone młóto zalej gorącą wodą, by wypłukać z niego resztę cukru.

Krok 3 – warzenie

Włącz grzanie, a od chwili wrzenia grzej brzeczkę przez godzinę. Na początku wrzenia dodaj też chmiel (dla uzyskania goryczki) i zrób to ponownie na 10 minut przed końcem (by uzyskać odpowiedni aromat chmielowy). Po godzinie schłódź brzeczkę najlepiej wsadzając cały garnek do zimnej wody (śmiało możesz w tym celu użyć wanny). Pamiętaj też o intensywnym mieszaniu.

Krok 4 – fermentacja

Po tym jak brzeczka odpowiednio się wystudzi do pojemnika fermentacyjnego dodaj drożdże. Po tygodniu fermentacji piwo możesz przelać do butelek. Pamiętaj jednak, by odpowiednio je wcześniej zdezynfekować i wyczyścić. Do każdej butelki wstyp około 4 gramów cukru, następnie wlej płyn i nałóż kapsel. Zostaw też około 2cm wolnej przestrzeni w szyjce, tak by dwutlenek węgla mógł zebrać się w piwie, a nie pod kapslem. Cukier przefermentuje, wytwarzając w piwie gaz.

Krok 5 – przechowywanie

Twoje pierwsze piwo będzie gotowe do spożycia po jakichś dwóch tygodniach, ale do nabrania prawdziwego smaku powinno poczekać około dwóch miesięcy. Tak przygotowane może stać w zaciemnionym pomieszczeniu nawet do roku.

Udostępnij artykuł