Kształt butelki
Jak się okazuje – robi różnicę, podobnie, jak kształt kieliszka. Często słyszeliśmy określenia butelka bordoska, butelka burgundzka czy mozelska. Najbardziej rozpowszechnionym typem jest oczywiście butelka bordoska, czyli taka, do której rozlewa się tradycyjnie wina w Bordeaux. Jest to prosta butelka z prostą szyjką. Zdecydowana większość win produkowanych na świecie trafia właśnie do takich butelek.
Inny kształt ma butelka burgundzka. Rozszerza się ona ku dołowi i nie ma wyraźnie odseparowanej szyjki. Nazwa pochodzi oczywiście od jednego z najważniejszych regionów winiarskich świata, czyli Burgundii. Do takich butelek wlewa się tutejsze pinot noir czy chardonnay. Jest to drugi najbardziej powszechny typ butelki na wino.
Co ciekawe – podział ten tak silnie oddziałał na cały winiarski świat, że mało prawdopodobne, by jakiś producent z Chile czy USA robiąc wino z pinot noir, czyli burgundzkiego szczepu, nie wlał wina do butelki typu burgund. Podobnie z cabernet sauvignon, czyli szczepem typowo bordoskim – na pewno producent zza mórz nie wleje caberneta do butelki rozszerzającej się jak burgundzkie, tylko do typowej prostej butelki typu bordoskiego.
Bardzo podobny kształt do butelki burgundzkiej ma butelka rodańska, do której wlewa się tutejsze wina, np. Châteauneuf-du-Pape czy inne mieszanki syrah i grenache. W porównaniu z butelką burgundzką jest zwykle mniej masywna, a cechą charakterystyczną butelek najszlachetniejszych trunków z tej okolicy są szczególne tłoczenia na poniżej szyjki. I tym samym tropem idą producenci win ze szczepu shiraz z Nowego Świata. Ponieważ szczep pochodzi znad Rodanu – shiraz (syrah) wlewa się często do takiej typowej rodańskiej butelki.
Ponadto są jeszcze bardzo charakterystyczne butelki alzackie/mozelskie o wydłużonym kształcie, wąskie i smukłe, najczęściej z zielonego szkła, wyższe od pozostałych typów. Napełnia się nimi często wina białe nie tylko w Alzacji, Niemczech czy Austrii. Bardzo często zdarza się, że riesling robiony w jakimkolwiek regionie świata poza Europą będzie wlany do takiej butelki, zwanej często flute.
Wyjątkowym typem są jeszcze pękate spłaszczone butelki frankońskie, znane w Polsce bardziej dzięki portugalskim winom Mateus niż z samej Frankonii. Tam nazywa się je bocksbeutel.
I butelki do szampana i win wzmacnianych.
Butelka do szampana ma kształt podobny do burgundzkiej, ale jest o wiele masywniejsza i cięższa. Przez fakt, że w butelce szampana panuje ciśnienie większe niż w oponie samochodu – butelka musi być solidna.
Mocne i masywniejsze są także butelki do win wzmacnianych. Mają też o wiele ciemniejsze szkło, które chroni najlepsze porto vintage przed zgubnym wpływem światła.