Legendarna Sassicaia
To chyba jedno z najbardziej znanych włoskich win, a przez lata nosiło na etykiecie określenie Vino da Tavola, czyli wino stołowe. Kosztuje kilkaset złotych. Wino stołowe.
Potem oznaczano je jako pochodzące z konkretnego regionu, czyli IGT. Obecnie już nie, teraz ma własną apelację, która nazwa się Bolgheri Sassicaia DOC – jedno wino z jednej winnicy Tenuta San Guido – jedna apelacja. Co to za wino, dla którego winiarskie prawo zrobiło osobną apelację? Co to za wino, które jako jedyne we Włoszech korzysta z takiego przywileju?
Powstało dzięki dążeniom markiza Mario Incisa della Rocchetta, który w winnicy Tenuta San Guido w toskańskim Bolgheri, nad Morzem Tyrreńskim, miał ambicje, by robić wino wybitne, na miarę najlepszych win z Bordeaux. W 1944 roku posadził pierwsze sadzonki cabernet sauvignon pochodzące właśnie z Bordeaux.
Było to wbrew wszelkiej winiarskiej tradycji Toskanii, ponieważ od zawsze królowało tu sangiovese. Tymczasem sadzonki caberneta doskonale przyjęły się w winnicy, może dlatego, że ziemia tutejsza przypomina bordoskie Graves: żwirowate, kamienne podłoże. Stąd nazwa wina, bo sasso oznacza kamień.
Pierwszy rocznik Sassicaia pojawił się w sprzedaży w 1968 roku. Wino zostało bardzo dobrze przyjęte i zapoczątkowało nowy rozdział w winiarstwie włoskim i powstanie tzw. Super Tuscan, czyli supertoskanów – wyjątkowych win toskańskich, które robi się poza apelacja, czyli poza zasadami panującymi w danym regionie i danej apelacji. W 1982 Hugh Johnson uznał Sassicaia za najlepsze włoskie wino i do tej pory święci ono triumfy.
Wino Sassicaia powstaje z cabernet sauvignon w 85% oraz cabernet franc w 15%, a prawo pozwala użyć minimum 80% cabernet sauvignon. Wydajność z hektara jest niezwykle niska i wynosi 7t/ha*. Winifikacja przebiega w stalowych tankach, a następnie wino starzone jest w nowych beczkach z dębu francuskiego o pojemności nie większej niż 225 litrów.
Pomiędzy 8 a 12 rokiem wino ma swój najlepszy czas do wypicia. Emocje gwarantowane.
*Dla porównania wydajność dla niepospolitych win np. Barolo to 8t/ha, dla Amarone nawet 12t/ha, a dla pospolitego Montepulciano d’Abruzzo to 14t/ha.
Zdjęcia pochodzą ze strony Tenuta San Guido