Czy wino bezalkoholowe dorównuje tradycyjnemu? Poznaj różnice i korzyści

Wino to częsty dodatek do obiadu. Pojawia się ono na wielu imprezach okolicznościowych, zarówno tych kameralnych, jak i w większym gronie. Jest jednak wiele osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu. Dla takich gości wino bezalkoholowe to doskonałe rozwiązanie. Taki wariant jest też ciekawy dla każdego, kto zachwyca się smakiem wina. Przeczytajcie, czym różnią się wina bezalkoholowe od tradycyjnych i przekonajcie się, czy to trunki dla Was.

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

W produkcji wina kluczowy jest proces fermentacji winogron. Dzięki niemu powstają białe, różowe i czerwone wina wytrawne, słodkie, półwytrawne czy półsłodkie. Winogrona są tłoczone, a sok poddawany fermentacji. Drożdże przekształcają cukry obecne w soku winogronowym w alkohol i dwutlenek węgla. Na tym etapie powstaje tradycyjne wino o zawartości alkoholu wynoszącej zazwyczaj od 10 do 15%. Aby zyskać bezalkoholowe trunki, potrzebny jest proces dealkoholizacji, czyli usuwania alkoholu z wina.

Jak pozbyć się alkoholu z wina?

Wino z alkoholem można zmienić w bezalkoholowe kilkoma metodami:

  1. Destylacja próżniowa – wino jest podgrzewane w niskiej temperaturze w próżni. Ponieważ ciśnienie jest obniżone, alkohol paruje w niższej temperaturze niż normalnie, co pozwala na jego oddzielenie bez znacznego wpływu na smak wina.

  2. Odwrócona osmoza – w tej metodzie wino jest przepuszczane przez membrany, które oddzielają alkohol i wodę od większych cząsteczek, takich jak aromaty i barwniki. Alkohol i woda są następnie usuwane, a koncentrat smakowy jest mieszany z wodą, aby odtworzyć wino bezalkoholowe.

  3. Odparowanie obrotowe: Podobnie jak destylacja próżniowa, ta metoda wykorzystuje obniżone ciśnienie i obroty, aby oddzielić alkohol od wina, minimalizując jednocześnie straty smakowe.

Jak smakuje wino bezalkoholowe?

Wyjątkowy smak tradycyjnego wina po usunięciu alkoholu może się nieznacznie zmienić. Różnice są niewielkie, więc miłośnicy takiego trunku nie będą zawiedzeni wersją, która nie zawiera alkoholu. Walory smakowe są złagodzone, co nie będzie przeszkadzać smakoszom, a może przypaść do gustu tym, dla których klasyczny aromat jest zbyt intensywny.

Rosnąca popularność win bezalkoholowych sprawia, że producenci robią wszystko, aby jak najbardziej odzyskać głębię pierwotnego smaku. Często dodają cukier lub koncentrat soku, co czyni smak trunków słodszym. Te niewielkie różnice sprawiają, że po odstawieniu alkoholu nie musisz rezygnować z delektowania się smakiem wina.

Zalety win bezalkoholowych

Wino bezalkoholowe jest doskonałe dla każdego: osób niepijących z wyboru, przyjmujących leki i kobiet w ciąży. Będzie świetnym dodatkiem do jedzenia, bo wciąż ma pozytywny wpływ na procesy trawienne. Wspomagają też układ krążenia i zapewniają lepszą jakość snu. Ponadto wina bezalkoholowe są mniej kaloryczne. Nie trzeba obawiać się o swoją dietę. Korzystne jest też mniejsze spożycie alkoholu, który może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i prowadzi do uzależnienia.

Wino bezalkoholowe świetnie sprawdza się też podczas gotowania. Jego smak idealnie pasuje do mięs i owoców morza. Trzeba tylko dobrać odpowiednie wino warsawfreespirits.pl – białe lub czerwone, słodkie lub półwytrawne czy też bezalkoholowe wino musujące.

Czy wina bezalkoholowe to dobry wybór?

W trosce o swoje zdrowie warto sięgnąć po napoje bez alkoholu zamiast tych procentowych. Stawiając na dobre wina bezalkoholowe, możemy jedynie zyskać. Nie tracimy smaku i zawartych w winie polifenoli, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Taka zamiana dodatku do jedzenia i spędzania czasu z najbliższymi to idealne rozwiązanie nie tylko dla kierowców i kobiet w ciąży.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij artykuł