Jak dobrać wino do dania? Poznaj uniwersalne zasady

Wino podkreśla smak serwowanych dań, dlatego jest coraz częściej podawane przez Polaków w czasie spotkań przy obiedzie lub kolacji. Niestety, Polacy wciąż mają niewielką świadomość na temat łączenia różnych rodzajów win z posiłkami. Jak łączyć wino z daniami, by smakowały jeszcze lepiej? Poznaj zasady, które Ci to ułatwią.

  1. Kolejność podawania win
  2. Temperatura wina
  3. Łączenie potraw z winem

Ryby, mięsa, warzywa, a także desery smakują o wiele lepiej w towarzystwie lampki dobrego wina. Dobieranie win do posiłków wymaga jednak nieco wiedzy na temat alkoholi, dlatego zanim podasz trunek do obiadu lub kolacji, powinieneś poznać podstawowe zasady dotyczące łączenia win i różnych potraw. Oto one.

Kolejność podawania win

Kolejność podawania win jest ważna, gdy podczas jednego spotkania podaje się kilka rodzajów wina. Przede wszystkim powinno się pamietać, że na początek serwuje się wina musujące, następnie białe wytrawne, różowe i czerwone, a na koniec – słodkie. W ten sposób najlepiej podkreśla się smak przystawek, dań głównych oraz deserów. Dodatkowo powinno się pamiętać o zasadzie, że w ciągu jednego obiadu lub kolacji podaje się maksymalnie pięć różnych rodzajów wina. Ponadto zawsze powinno się kierować zasadą, że w pierwszej kolejności podaje się wina lekkie, a póżniej ciężkie i wytrawne. Pierwszeństwo mają również wina młode, które proponuje się gościom przed starszymi rocznikami.

Temperatura wina

Wina musujące są najsmaczniejsze, gdy podaje się je w temperaturze 6-9 stopni. Lekkie i delikatne wina białe oraz różowe podaje się nieco cieplejsze – ich optymalna temperatura wynosi 9-11 stopni. Wina białe o cięższym smaku powinny być serwowane po schłodzeniu do 10-14 stopni, podobnie jak wina czerwone o lekkiej kompozycji. Ciężkie wino czerwone serwuje się za to w temperaturze 14-15 stopni. Są to uniwersalne zasady, jednak istnieją od nich pewne odstępstwa. Przykładowo, portugalskie czerwone Alentejo pomimo ciężkiej kompozycji pija się schłodzone do temperatury ok. 6 stopni Celsjusza.

Łączenie potraw z winem

Zamawiając wina z oferty takiej jak https://www.spizarnia.schroniskosmakow.pl/produkty/alkohol-i-piwo.html, zawsze powinno się pamietać, że win nie pija się do dań, w których znajdują się duże ilości czosnku, octu oraz gorzkich składników. Takie dodatki sprawiają, że wino źle smakuje, dlatego zamiast niego powinno się sięgnąć po inny trunek. Jeśli chce się pozostać przy winie, do sałatek i dań warzywnych serwuje się lekkie białe wina. Można zastąpić je również winami różowymi. Te same alkohole podaje się do przystawek i wędlin, ryb, owoców morza oraz do sushi.

Czerwone mięsa podaje się w towarzystwie czerwonych win. Podobnie podstępuje się w przypadku dziczyzny, której nie można serwować z białymi winami, gdyż dziczyzna „zabija” ich smak. Dania na bazie makaronu i ryżu dobrze smakują z winami białymi, gdy pasta lub ryż są podawane z sosami na bazie śmietany. Jeśli do dania dodano sos na bazie pomidorów lub mięsa, odpowiednim wyborem jest wino czerwone. Sery o delikatnym posmaku podaje się w towarzystwie win musujących, białych i różowych. Intensywne, dojrzałe sery są natomiast smaczniejsze, gdy pije się do nich lampkę czerwonego wina.

Przy wybieraniu win, powinno się pamiętać o zasadzie, że wina warto łączyć z potrawami regionalnymi. Alkohol pochodzący z Włoch świetnie smakuje w towarzystwie pasty, a hiszpański trunek podkreśli smak paelli. Ponadto ważne jest stawianie na te smaki win, które po prostu się lubi. Zmuszanie się do picia ciężkiego czerwonego wina nigdy nie jest dobrym pomysłem, bez względu na to, jakie potrawy lądują na stole, podobnie jak rozpoczynanie kolacji od wina musującego, gdy w ogóle nie pije się alkoholi z bąbelkami.

materiał zewnętrzny

Udostępnij artykuł