Cremant d’Alsace
Cremant d’Alsace to wino musujące powstające w Alzacji. Robi się je metodą tradycyjną, co znaczy, że poddawane jest drugiej fermentacji w butelce. Jest to ta sama metoda, którą stosuje się podczas produkcji szampana (patrz tutaj: http://o-winie.pl/co-wiedziec/produkcja-win/). Jest jednak między Cremant a szampanem zasadnicza różnica: w Alzacji używa się do produkcji win musujących innych szczepów niż w Szampanii. Tutaj zdecydowanie najczęściej jest to pinot blanc, a w następnej kolejności pinot gris, riesling, pinot noir, a w końcu chardonnay.
Już w XIX wieku w Alzacji powstawały pierwsze wina musujące, ale prawnie uregulowano ten proces dopiero w 1976 roku, kiedy utworzono apelację dla tego typu win. Produkcja Cremant w regionie stanowi około 20% całości winiarskiej produkcji, co oznacza, że wino cieszy się dziś naprawdę dużym uznaniem, a producenci odpowiadają tylko na duży popyt. Nic dziwnego, ponieważ nawet doskonałe Cremant jest zwykle tańsze, a to oznacza, że bardziej osiągalne na co dzień niż szampan.
Prawo winiarskie określa też minimalną długość leżakowania na osadzie, czyli minimum 9 miesięcy (w Szampanii to minimum12 miesięcy plus 3 miesiące po ostatecznym zakorkowaniu).
Podobnie, jak w przypadku szampana, wśród win musujących z Alzacji wyróżnić można wina mniej lub bardziej wytrawne – wszystko zależy od tego, jak słodki liqueur d’expédition dodano w procesie dosage. Brut to najbardziej wytrawny typ cremant, mniej wytrawny jest sec, półwytrawny z wyraźną słodyczą ma na etykiecie określenie demi-sec.
Cremant to świetna alternatywa dla szampana, szczególnie, że można go podać jako aperitif, jako towarzystwo do bardzo wielu potraw, szczególnie ryb i owoców morza, a także rozkoszować się delikatnym smakiem całe lato, bo nie ma wina bardziej odświeżającego niż wino z bąbelkami.