Aligoté
Aligoté to biała odmiana winogron – trzecia pod względem ważności wśród burgundzkich szczepów. Tuż po chardonnay(biały szczep) i pinot noir(czerwony), które są tak samo ważne w tym regionie. Odmiana należy do rodziny pinotów, z której wywodzi się także chardonnay. Aligoté, zwany czasem uboższym krewnym chardonnay, odgrywa kluczową rolę w produkcji win musujących w Burgundii zwanych Cremant de Bourgogne.
Przyczyną rozpowszechnienia aligoté w Burgundii jest fakt, że odmiana dojrzewa zdecydowanie wcześniej niż chardonnay, a do tego jest dużo odporniejsza na zmiany klimatyczne i choroby. To właśnie stabilność upraw aligoté sprawia, ze jest to mniej prestiżowy szczep, nie tak zagadkowy i nieobliczalny jak chardonnay. Oprócz Burgundii, odmiana sadzona jest w Dolinie Rodanu, na południu Francji, a poza nią – w USA i Szwajcarii, Rumunii i Bułgarii. W żadnym z tych miejsc nie jest jednak numerem jeden.
Mimo wszystko, warto spróbować win z tego szczepu, szczególnie od dobrych, sprawdzonych producentów, z ciekawych winnic. Spodziewać się trzeba zdecydowanie wytrawnego wina, ale często bardzo bogatego w kwiatowe aromaty z ziołowymi akcentami. Wielbicieli win aromatycznych, w charakterze gewürztraminera, może jednak zawieść przez dość wysoką kwasowość. Nie można bowiem porównywać tych dwóch szczepów.
Dużym uznaniem cieszy się aligoté z Bouzeron w Côte Chalonnaise, co zaowocowało stworzeniem nowej, osobnej apelacji dla win białych w 1998 roku, czy Bouzeron AOC właśnie. Tworzy się tam białe wina z aligoté, będące teraz punktem odniesienia dla win powstających z tego szczepu. Nie pozostaje nic innego, jak próbować.