Teroldego Rotaliano

To włoska apelacja win czerwonych i różowych w regionie winiarskim Trydent-Górna Adyga. Region ten leży na samej północy kraju i dzieli się na dwie części: włoskojęzyczny Trydent na południu oraz niemieckojęzyczną Górną Adygę zwaną też Südtirol (Południowy Tyrol). Wynika to ze względów historycznych, ponieważ północna część regionu do 1919 roku należała do monarchii austro-węgierskiej.
Apelacja, o której mowa w tytule, znajduje się w „części włoskiej”, czyli w Trydencie. Bezpośrednio na północ od miasta Trydent, na równinie Campo Rotaliano, wokół miejscowości Mezzocorona, Mezzolombardo i S. Michele all’Adige.
teroldego_riservaPowstają tu czerwone i różowe (kretzer) wina w 100% ze szczepu teroldego. Czerwone powstają dodatkowo w dwóch typach: riserva i superiore.
Podstawowe teroldego musi mieć 10,5% alkoholu, ale jeśli ma minimum 11,5%, wtedy zyskuje prawo do nazwy superiore. Określenie riserva może być zastosowane dopiero wówczas, gdy wino leżało minimum dwa lata przed pojawieniem się na sklepowych półkach.
Szczep teroldego nie jest uprawiany nigdzie z wyjątkiem doliny Adygi, dlatego stał się wizytówką całego regionu Trydent-Górna Adyga (Trentino-Alto Adige). Daje wino o bardzo intensywnym, ciemnym kolorze i charakterystycznym owocowym aromacie. Teroldego jest chyba najciekawszym winem serwowanym w wielu lokalach we włoskich Alpach. Jest bowiem mniej garbnikowe niż lagrein, ale bardziej aromatyczne i złożone niż schiava wszechobecna na tym obszarze.
Choć Teroldego Rotaliano rzadko bywa szczególnie złożonym winem, niewiele czasu potrzebuje podczas leżakowania, aby pokazać się jako niezwykle miękkie, przyjemne, nawet szalenie eleganckie. Szczególnie dobre bywają te od dobrych producentów z oznaczeniem riserva. To na pewno ciekawa, subtelniejsza alternatywa dla popularnych ciężkich win z południa Włoch.

Ikona wpisu pochodzi ze strony www.made-in-italy.com

Udostępnij artykuł