Stojak na wino i barek w salonie. Jaki wybrać, gdzie go ustawić?

Posiadasz sporą kolekcję trunków i zastanawiasz się, jak i gdzie ją przechowywać w mieszkaniu? Zamiast chowania eleganckich butelek w piwniczkach lub szafkach, pochwal się nimi w salonie! Ekskluzywne, wytworne wina, wyeksponowane w designerskich barkach czy stojakach, nadadzą Twojemu wnętrzu niezwykle szykownego i eleganckiego charakteru.

Stylowy barek na alkohol – klasyczne rozwiązanie z sentymentem

Myśląc o barkach na alkohol, wiele z nas utożsamia je z kultowymi meblościankami rodem z PRL-u, z niewielką szafką oraz otwierającą je, uchylaną klapą. O ile zabudowa ta praktycznie odeszła już w zapomnienie, charakterystyczne dla niej barki zostały. Mało tego – sukcesywnie powracają do łask, stanowiąc coraz częściej wyznacznik stylu i elegancji we wnętrzach. Czemu te specyficzne meble z minionej epoki zawdzięczają tak dynamicznie rosnącą popularność?

Pomimo długiego rodowodu, nowoczesne barki w niczym nie przypominają swoich odpowiedników z okresu Polski Ludowej. Są nie tylko stylowe i funkcjonalne, ale – co równie istotne – przełamują praktykę czynienia tabu z eksponowania alkoholu we wnętrzach. Czym się kierować przy wyborze tego mebla? Przede wszystkim zwróć uwagę na charakter swojego salonu. Jeśli urządzony jest on w klasycznej aranżacji, idealnie odnajdzie się w nim ciemny, drewniany barek stylizowany na antyczną epokę. Fabrycznie postarzony, z przetarciami i widocznymi śladami użytkowania, wniesie do wnętrza ducha historii i nada mu wyjątkowego, ciepłego charakteru.

Gustowny stojak – nowoczesna jakość przechowywania trunków

Wysoki, kredensowy barek postawiony na cienkich nogach czy poręczny, szufladowy model na kółkach – to meble do salonu, które stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego miłośnika aranżacji w stylu retro. Jeśli jednak się do nich nie zaliczasz i preferujesz bardziej nowoczesne rozwiązania, postaw na lekki, minimalistyczny model, wykonany z pobielonego drewna lub stali nierdzewnej. Efektownie sprawdzi się tu również barek szklany lub z wykończeniami wykonanymi z tego surowca. Dodatkowo wiele nowoczesnych modeli posiada również opcję podświetlenia, pozwalającego stylowo wyeksponować kolekcję alkoholi.

Interesującą alternatywą dla barku może być również stojak. Jest on o tyle korzystnym rozwiązaniem, że pozwala na przechowywanie butelek z winek w pożądanej, leżącej pozycji. Plastikowy lub z metalu, wyróżniający się ciekawą formą lub kolorystyką – będzie stanowił niezwykle efektowną ozdobę Twojego salonu. Pamiętaj jednak, aby niezależnie od materiału wykonania, wybrać stosunkowo trwały i solidny mebel. W przeciwnym wypadku może on nieestetycznie ukształcić się pod wpływem ciężaru butelek.

Najlepsze miejsce na barek w salonie

Wybór odpowiedniego mebla na przechowanie kolekcji alkoholi to dopiero połowa sukcesu. Równie istotne znacznie posiada jego odpowiednie umiejscowienie we wnętrzu. Jest to przy tym nie tylko kwestia estetyki. Wino to stosunkowo wymagający trunek, wrażliwy na wysokie i zmienne temperatury. Z tego względu barek lub stojak ulokuj lepiej w chłodnym i zacienionym miejscu salonu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Najlepiej też, aby temperatura w pokoju nie przekraczała 20 stopni Celsjusza – pomoże Ci to zachować najwyższą jakość alkoholu.

Jeśli nie jesteś pewien, gdzie konkretnie umieścić barek lub ciężko Ci wygospodarować dla niego stałe miejsce w salonie, wybierz mebel na kółkach. Rozwiązanie to zapewni mu mobilność oraz sprawi, że ulubione trunki będziesz miał zawsze na wyciągnięcie ręki.

Tradycyjny barek czy stojak na wino to niezwykle gustowna dekoracja każdego salonu. Drewniany, plastikowy, stylizowany na klimat minionej epoki lub wyróżniający się prostą, minimalistyczną konstrukcją – niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz oraz jak dużą kolekcję wina posiadasz, mebel ten nada Twojemu wnętrzu szykowności oraz prawdziwej klasy.

Udostępnij artykuł