Jak wybrać dobrą wódkę?

Wódka to nieodłączny gość na naszych stołach podczas przyjęć i spotkań towarzyskich. Jeśli chcemy pić i podawać gościom to, co najlepsze, warto zastanowić się, czym charakteryzuje się najlepsza wódka i gdzie należy jej szukać. Mimo powszechniej dostępności tego napoju w Polsce, nie jest to wcale oczywiste.

Dobra i zła wódka – czym się właściwie różnią?

Istnieje powiedzenie, że najlepsza wódka nie powinna smakować – powinna działać. Jeśli zaczyna smakować, jest źle. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy bierzemy pod uwagę wódkę czystą, jednak nawet najlepsza wódka czysta nie jest całkowicie pozbawiona smaku. Gdy schłodzony, nierozcieńczony napój rozlewa się w ustach, pd wpływem temperatury ciała uwalniają się subtelne nuty, po których smakosze odróżniają czystą żytnią, od czystej ziemniaczanej, czy wódek opartych na innych destylatach. Dobra wódka nie wymaga jednak zamrażania – wystarczy ją dobrze schłodzić. Smak dobrej wódki, choć wyczuwalny w ustach przy pierwszym łyku, rzeczywiście nie jest nachalny.

Jak konfekcjonowana jest wódka?

Najczęściej kupujemy wódkę w butelkach o pojemności 0,5 i 0,7 litra. Wielu producentów oferuje swoje wyroby również w mniejszych butelkach – 0,2, a nawet 0,1 litra. Zakup wódki konfekcjonowanej w ten sposób z pewnością nie jest opłacalny, ale daje możliwość poznania nowych smaków. Wiedząc co kupujemy, wybieramy raczej większe pojemności.
Zapoznanie się ze smakiem przed większym zakupem ma szczególne znaczenie wtedy, kiedy kupujemy wódkę z dodatkami smakowymi. Nie zawsze wyobrażenie o idealnej cytrynówce, czy miętówce, będzie się pokrywać z tym, co zastaniemy w butelce. Dobrze jest więc zbadać smak, zanim zaplanujemy uraczenie nim gości na wieloosobowym przyjęciu.

Dobry sklep z wódką – czego powinniśmy po nim oczekiwać?

Dobrym pomysłem jest zakup wódki w sprawdzonym sklepie online takim jak FORFITER exclusive. Mamy gwarancję, że zakupiony napój nie będzie tanią podróbką, lecz oryginalnym produktem wysokiej jakości. W sklepie online mamy też większą szansę na zakup zagranicznych, niszowych produktów, praktycznie niedostępnych nigdzie indziej. Mimo, że najpopularniejsza w naszym kraju jest rodzima, polska wódka, swoich zwolenników mają u nas również wódki ukraińskie, a jedną z najlepiej sprzedających się, jest Absolut – wódka produkowana w Szwecji przez francuski koncern Pernod Ricard. Znawcy twierdzą, że wódki francuskie są niemal tak dobre, jak najlepsze rodzime produkty. Może się to wydawać nieco zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Francja słynie z win, nie z wódek. Popularność marki Absolut mówi jednak sama za siebie.
W dobrym sklepie internetowym oprócz pewnego zakupu, możemy liczyć również na profesjonalne doradztwo i wyczerpujące informacje na temat interesujących nas gatunków wódki.

Udostępnij artykuł