Włochy to pierwszy pod względem ilości wyprodukowanego wina kraj na świecie. Bije na głowę Francję i Hiszpanię. Wśród win włoskich znajdują się marki tak wybitne, jak amarone, barolo, czy supertoskany, spośród których jednym z najlepszych jest Sassicaia. To czołówka winiarstwa włoskiego – nazwy, które obiły się o uszy nawet tym, którzy zupełnie się winem nie interesują. Ale Włochy to też cała lista win prostych, czasem marnej jakości stołowych trunków, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jednak z drugiej strony, kiedy kupuje się wino z oznaczeniem Chianti DOC, mało prawdopodobne, żeby nie dało się go wypić, a proste chianti można kupić za nieduże pieniądze i zwykle w najgorszym razie będzie po prostu pijalne i na imprezę domową ze znajomymi zawsze się nada.
Włochy oferują bowiem niezwykle bogaty wybór win od zupełnie prostych tanich Montepulciano d’Abruzzo czy Castelli Romani, aż po wybitne Chianti Classico Riserva, które mogą powalić na kolana. Od lekkich, żywych i soczystych, po głębokie, skoncentrowane Primitivo di Manduria z Apulii, czy narowiste, goryczkowe Nero d’Avola z Sycylii. Dosłownie dla każdego coś dobrego. A mnogość szczepów, czasem używanych tylko w konkretnym mało znanym regionie, sprawia, ze poznawać te wina można latami i mieć poczucie, że wciąż mało się o nich wie.
Umownie dzielimy Włochy na część północną, środkową i południową, bo to podział zasadniczy – wina z północy i z południa naprawdę mocno się od siebie różnią, więc nikt, kto próbował barbera, nebbiolo, valpolicelli, soave czy teroldego nie może opiniować na temat win włoskich, których różnorodność jest naprawdę niezwykła.
Włochy północne to kilka regionów: Dolina Aosty (tu tylko jedna apelacja, co niespotykane w innych rejonach, czyli Valle d’Aosta), Piemont, Liguria, Lombardia, Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska, Veneto – czyli Wenecja Euganejska, Emilia-Romania.
Włochy środkowe to: Toskania, Umbria, Marchia, Lacjum, Abruzja.
Włochy południowe to: Kampania, Molise, Puglia, Basilicata, Kalabria.
Włoskie wyspy: Sycylia i Sardynia.