Francja to kraj winiarski, który jednoznacznie się z tym trunkiem kojarzy. Nieprzypadkowo, ponieważ tam powstają wina, o których niejeden wielbiciel marzy czasem całe życie. Niemal wszystkie regiony winiarskie Francji tworzą jakieś wina najwyższej klasy i świetnie rozpoznawalne na całym świecie. Nikomu, kto ciut interesuje się tematem, nie trzeba tłumaczyć takich nazw jak Château Margaux, Petrus, Pomerol, czy pinot noir albo szampan. Oczywiście Francja nie byłaby pewnie winiarską potęgą, gdyby zajmowano się tu tworzeniem jedynie i tylko win najwyższej klasy. Rzecz w tym, że wino tak głęboko tkwi w historii, kulturze, kuchni i obyczajowości Francuzów, że trudno już sobie wyobrazić, że można by tego kraju z winem nie kojarzyć.

Francja leży w klimacie, który pozwala na tworzenie zarówno win wymagających ciepła i słońca, jak i tych, które ukazują największe swoje bogactwo dzięki temu, że powstają w klimacie nieco chłodniejszym i bardziej kapryśnym. Na tym polega moc win francuskich – każdy region, a w jego obrębie każda apelacja, każdy rocznik, a nawet każdy producent wyciska na winie swoje piętno. Dzięki różnorodności regionów, winorośli, producentów możemy dostać francuskie wina właściwie każdego rodzaju; lekkie i bardzo mięsiste, długowieczne i wręcz nie cierpiące zwłoki w piciu, wytrawne i całkiem słodkie.

Nie sposób sobie wyobrazić picia win i poznawania tego fascynującego świata bez zgłębienia ogromnego bogactwa win francuskich.

Klasyfikacja win francuskich opiera się na systemie apelacji  – appellation d’origine contrôlée.

AOC to oznaczenie dla win pochodzących z konkretnego regionu i spełniających określone warunki i wymagania dla tej konkretnej apelacji, czyli np. sposób winifikacji, wydajność z hektara, uprawiane szczepy itp.  O zasadach klasyfikacji w regionach piszemy w konkretnych działach dotyczących danego regionu.

Główne regiony winiarskie Francji to:

France wine mapAlzacja
Szampania
Bordeaux
Burgundia
Dolina Rodanu
Dolina Loary
Langwedocja-Roussillon
Południowy-Zachód
Prowansja
Korsyka
Sabaudia
Jura.

 

Udostępnij artykuł