Jeśli zafascynowało nas wino, chętnie je pijemy, ale doskwiera nam fakt, że kupujemy wina przypadkowo i nie rozumiemy, czemu jedne smakują nam bardziej, a inne mniej – oznacza to, że potrzebujemy dowiedzieć się o winach więcej, że pragniemy zrozumieć.
Wiedza na temat szczepów, sposobu produkcji, rodzajów win czerwonych, białych czy różowych, pochodzenia win z Europy lub Nowego Świata, otworzy nam drogę do bardziej świadomego kupowania i picia, a picie wina z kolei zapewni nam niezbędną praktykę, bez której cała ta wiedza jest niepotrzebna.
Żeby oswoić się z tematem win, pojąć różnice i wychwycić samemu wspólne cechy win z tych samych szczepów, czy win z tych samych regionów, trzeba czasu. Nie warto zrażać się potężnymi dawkami teorii, ponieważ jest to wiedza, która w bardzo jasny sposób będzie się z czasem przekładać na praktykę i coraz pełniejsze rozumienie tego przebogatego trunku, jakim jest wino.
Zapraszamy więc do zapoznania się z teorią na temat wina w takim wymiarze, jaki pozwoli właśnie bardziej świadomie kupować i pić wino, a dzięki temu systematyzować wiedzę. Kiedy wiedzę okrasimy lampką wina kupionego z rozmysłem, zapragniemy więcej wiedzy, a to poskutkuje jeszcze większą chęcią kupowania z rozmysłem takich, a nie innych win i tak znajdziemy się w sytuacji pogłębiającej się fascynacji i radosnego pragnienia, które być może nigdy nie zostanie ugaszone. Oby tak właśnie było.