Klasyfikacja win ze względu na zawartość alkoholu przedstawia się następująco:

  •  wina lekkie do 11%
  • wina średnio mocne 11% – 14%
  • mocne 14%-16%
  • wzmacniane (likierowe) 15%-22%

Zawartość alkoholu w winie zależy od całego szeregu czynników:

  • poczynając od rodzaju szczepu, który może dawać wina mniej lub bardziej alkoholowe;
  • miejsca, z którego pochodzą winogrona, ponieważ rieslingi znad Mozeli będą mniej alkoholowe niż rieslingi robione np. w Australii;
  • ważne są także wymagania konkretnej apelacji, tzn., że czasem wina w procesie produkcji wymagają szaptalizacji (dosładzania), ponieważ moszcz ma za mało cukru i wino wyszłoby zbyt niskoalkoholowe, co nie spełnia norm apelacji (co ciekawe np. w Bordeaux szaptalizacja jest dozwolona, a na południu Francji – nie).

 Kluczowe jest jednak, żeby alkohol w winie nie był czynnikiem pierwszego planu. Tzw. wychodzący alkohol, czyli mocno wyczuwalny, jest raczej wadą wina. Jednak są wina, których cechą charakterystyczną jest mała, średnia lub wysoka zawartość alkoholu, np. portugalskie vinho verde, czyli perliste orzeźwiające wino świetne na letnie upały to zawsze wino o niedużej zawartości alkoholu, w przeciwnym razie byłoby niepijalne. Z kolei barolo (Włochy, Piemont) to wino, które musi mieć określoną zawartość alkoholu i w barolo 15% nikogo nie dziwi, ponieważ ekstrakt, kwasowość, taniny i słodycz równoważą się z alkoholem, co sprawia, że w dobrym barolo nie wyczujemy alkoholu, którego jest czasem więcej niż w przeciętnym czerwonym europejskim winie.

Tendencja rosnących procentów w winie wynika, jak się zdaje, z ocieplenia klimatu. Więcej słońca, mniej opadów sprawia, że w rezultacie wino ma więcej cukru, a co za tym idzie – alkoholu. Nic zatem dziwnego, że w winach z Nowego Świata zwykle mamy więcej % niż w winach europejskich, choć obecnie te różnice coraz bardziej się zacierają. Na południu Europy trudno już spotkać wino, które ma mniej niż 13,5-14% alkoholu.

Wina wzmacniane (albo likierowe, co nie jest jednoznaczne ze słodkim trunkiem – wytrawne sherry jest także winem likierowym, czyli wzmacnianycm) to osobna kategoria win – wszystkie jednak, czy to Moscatel de Setubal z Portugalii, porto, madera, czy sherry, czy słodkie Maury z południa Francji, czy Muscat de Rivesalt, mają jedną cechę wspólną: powstają przez dodanie destylatu (mocnego alkoholu) na różnych etapach winifikacji.

Ciekawą kategorią win wzmacnianych są vin doux naturel i mistella.

Vin doux naturel to przewrotna nazwa dla win, które nie są słodkie naturalnie, bo fermentację przerywa się przez dodanie destylatu, co sprawia, że cukier pozostaje nie przefermentowany. Naturalność słodyczy w tych winach zasadza się na fakcie, że nie są one sztucznie dosładzane. Nazwy vin doux naturel nie każdy producent może użyć. Tylko ci, którzy spełniają normy wydajności, nasadzeń, dojrzałości gron itp.

Mistella to mieszanka nieprzefermentowanego moszczu z destylatem winnym (np. brandy, cognac, armagnac) jak w Pinneau de Charentes.

Francuski termin na wina, które zostały wzmocnione przed fermentacją albo na samym jej początku to vin de liqueur.

Udostępnij artykuł